Yritysprofiili

Nomico Oy

Nomico Oy:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-09-06. Toimiala on koneiden, laitteiden, laivojen ja lentokoneiden agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €57,591 ja liikevoitto €7,524.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3310139-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3310139-3
Toimiala
Koneiden, laitteiden, laivojen ja lentokoneiden agentuuritoiminta
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-09-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-09-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hiilipolku 12, 48310, Kotka

Verkkosivu: https://www.nomico.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Nomico Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Nomico Oy:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-09-06. Toimiala on koneiden, laitteiden, laivojen ja lentokoneiden agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €57,591 ja liikevoitto €7,524. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €57,591 sekä tilikauden tulokseksi €953. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +276.9%, liikevoittoprosentti +13.1% ja omavaraisuusaste +5.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys276.9%
Liikevoittoprosentti13.1%
Omavaraisuusaste5.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€5,411Edellinen: €17,440
Edellisten tilikausien voitto/tappio€12,598Edellinen: €21,162
Oma pääoma€13,551Edellinen: €12,598
Velat€252,768Edellinen: €245,984
Vaihtuvat vastaavat€25,343Edellinen: €17,607
Current liabilities€51,793Edellinen: €45,009
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€133,812
2023-12-31
€15,278
2024-12-31
€57,591
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€28,809
2023-12-31
-€6,916
2024-12-31
€7,524
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€22,962
2023-12-31
-€8,564
2024-12-31
€953
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€23,969
2023-12-31
€258,582
2024-12-31
€266,318
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
6/100 · Nousussa
5.1 %2024-12-31: 4.9 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Laskussa
0.10x2024-12-31: 0.39x
Liikevoitto-%Hyvä
83/100 · Nousussa
13.1 %2024-12-31: -45.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste95.8 %4.9 %5.1 %
Maksuvalmius22.02x0.39x0.10x
Liikevoitto-%21.5 %-45.3 %13.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3310139-3
ALV-tunnusFI33101393
EU-tunnusFIFPRO.3310139-3
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-09-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-09-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-09-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-09-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväNomico Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-09-29
Mallin pistemäärä53/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
372 verrokkia
Omavaraisuus21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-29 21.0253/100 · v0.14
B2 → B2 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1550/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
48/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Nomico Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.