Yritysprofiili

Nordagent Oy

Nordagent Oy:n kotipaikka on Ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-12-18. Toimiala on koneiden, laitteiden, laivojen ja lentokoneiden agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €97,223 ja liikevoitto €3,262.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2874033-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2874033-4
Toimiala
Koneiden, laitteiden, laivojen ja lentokoneiden agentuuritoiminta
Kunta
Ulvila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-12-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-12-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kiillottajantie 5, 28400, Ulvila

Verkkosivu: https://www.nordagent.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Nordagent Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Nordagent Oy:n sijaintipaikkakunta on Ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-12-18. Toimiala on koneiden, laitteiden, laivojen ja lentokoneiden agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €97,223 ja liikevoitto €3,262. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €97,223 sekä tilikauden tulokseksi €2,244. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -42.9%, liikevoittoprosentti +3.4% ja omavaraisuusaste +87.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-42.9%
Liikevoittoprosentti3.4%
Omavaraisuusaste87.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,340Edellinen: €1,512
Rahat ja pankkisaamiset€30,484Edellinen: €43,135
Edellisten tilikausien voitto/tappio€24,742Edellinen: €10,629
Oma pääoma€29,486Edellinen: €29,612
Velat€4,068Edellinen: €15,916
Vaihtuvat vastaavat€33,554Edellinen: €45,223
Current liabilities€4,068Edellinen: €15,916
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€102,875
2023-09-30
€170,247
2024-09-30
€97,223
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€1,775
2023-09-30
€20,656
2024-09-30
€3,262
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€1,192
2023-09-30
€16,483
2024-09-30
€2,244
2025-09-30
Varat -kehitys3 kautta
€78,186
2023-09-30
€45,528
2024-09-30
€33,554
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
87.9 %2024-09-30: 65.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
7.49x2024-09-30: 2.71x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Laskussa
3.3 %2024-09-30: 12.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-09-302024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste68.8 %65.0 %87.9 %
Maksuvalmius1.21x2.71x7.49x
Liikevoitto-%1.7 %12.0 %3.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2874033-4
ALV-tunnusFI28740334
EU-tunnusFIFPRO.2874033-4
KuntaUlvila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-12-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-12-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväNordagent Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
304 verrokkia
Omavaraisuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Kannattavuus61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Maksuvalmius94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika78 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-25 20.2773/100 · v0.14
B1 → A3 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Nordagent Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.