Yritysprofiili

Notko Oy

Notko Oy:n kotipaikka on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-08-02. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €2,208 ja liikevoitto -€376.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3301830-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3301830-3
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Kuopio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-08-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-07-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Puijonkatu 37 A 21, 70100, Kuopio

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.mallintamo.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Keinänen Nuuti ViljamiVarsinainen jäsen
Nisula Hilkka Anna KatariinaVarajäsen
Laaksoniemi Oskari AleksiOikeutettu nimenkirjoittaja

Tietoa yrityksestä Notko Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Notko Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-08-02. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €2,208 ja liikevoitto -€376. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,208 sekä tilikauden tulokseksi -€475. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +184.2%, liikevoittoprosentti -17.0% ja omavaraisuusaste +72.3%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Pienrakennusten rakentaminen ja kaikki muu laillinen toiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-04-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys184.2%
Liikevoittoprosentti-17.0%
Omavaraisuusaste72.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€3,323Edellinen: €4,041
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,956Edellinen: €2,735
Oma pääoma€2,481Edellinen: €2,956
Velat€951Edellinen: €1,084
Vaihtuvat vastaavat€3,433Edellinen: €4,041
Current liabilities€951Edellinen: €1,084
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€3,583
2023-04-30
€2,208
2025-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€3,418
2023-04-30
-€376
2025-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€2,735
2023-04-30
-€475
2025-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€4,387
2023-04-30
€3,433
2025-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
90/100 · Nousussa
72.3 %2023-04-30: 62.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.49x2023-04-30: 2.66x
Liikevoitto-%Heikko
7/100 · Laskussa
-17.0 %2023-04-30: 95.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-04-302025-04-30
Omavaraisuusaste62.3 %72.3 %
Maksuvalmius2.66x3.49x
Liikevoitto-%95.4 %-17.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3301830-3
EU-tunnusFIFPRO.3301830-3
KuntaKuopio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-07-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-08-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-08-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Nisula Hilkka Anna KatariinaVarajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Keinänen Nuuti ViljamiVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Laaksoniemi Oskari AleksiOikeutettu nimenkirjoittajaLähteitä: 1 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväNotko Oy
Luokitus nousiB3 → B2 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä54/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
365 verrokkia
Omavaraisuus58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Kannattavuus26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika128 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika256 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-27 21.5654/100 · v0.14
B3 → B2 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1546/100 · v0.14
B2 → B3 · -5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1451/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Notko Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.