Yritysprofiili

NovelGroup Oy

NovelGroup Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-09-13. Toimiala on yleistukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €619,225 ja liikevoitto -€152,356.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2851346-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2851346-5
Toimiala
Yleistukkukauppa
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-09-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-08-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vantaankoskentie 24, 01730, Vantaa

Verkkosivu: https://www.novelplast.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä NovelGroup Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

NovelGroup Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-09-13. Toimiala on yleistukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €619,225 ja liikevoitto -€152,356. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €619,225 sekä tilikauden tulokseksi -€152,161. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -13.8%, liikevoittoprosentti -24.6% ja omavaraisuusaste +78.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-13.8%
Liikevoittoprosentti-24.6%
Omavaraisuusaste78.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€350Edellinen: €300
Inventory€129,671Edellinen: €138,666
Rahat ja pankkisaamiset€106,465Edellinen: €348,399
Edellisten tilikausien voitto/tappio€471,766Edellinen: €562,276
Oma pääoma€329,606Edellinen: €481,766
Velat€91,393Edellinen: €89,113
Vaihtuvat vastaavat€415,760Edellinen: €568,329
Current liabilities€91,393Edellinen: €89,113
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€718,118
2024-12-31
€619,225
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€90,604
2024-12-31
-€152,356
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€90,509
2024-12-31
-€152,161
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€570,879
2024-12-31
€420,999
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
98/100 · Laskussa
78.3 %2024-12-31: 84.4 %
MaksuvalmiusHyvä
86/100 · Laskussa
2.58x2024-12-31: 5.47x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-24.6 %2024-12-31: -12.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste84.4 %78.3 %
Maksuvalmius5.47x2.58x
Liikevoitto-%-12.6 %-24.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2851346-5
ALV-tunnusFI28513465
EU-tunnusFIFPRO.2851346-5
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-08-07Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-08-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2017-09-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-09-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväNovelGroup Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-02
Mallin pistemäärä53/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
392 verrokkia
Omavaraisuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu18%
Heikompi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika168 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika211 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-02 21.0053/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1554/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1454/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
31/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

NovelGroup Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.