Yritysprofiili

Novus Fons Oy

Novus Fons Oy:n kotipaikka on Herrala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-03-11. Toimiala on muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €13,867 ja liikevoitto €4,775.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1884687-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1884687-2
Toimiala
Muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
Kunta
Herrala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2004-03-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2004-03-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Herralantie 824, 16500, Herrala

Tietoa yrityksestä Novus Fons Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Novus Fons Oy:n sijaintipaikkakunta on Herrala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-03-11. Toimiala on muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €13,867 ja liikevoitto €4,775. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €13,867 sekä tilikauden tulokseksi €4,775. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +214.8%, liikevoittoprosentti +34.4% ja omavaraisuusaste -374.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys214.8%
Liikevoittoprosentti34.4%
Omavaraisuusaste-374.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €2,403
Rahat ja pankkisaamiset€2,620Edellinen: €146
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€24,633Edellinen: -€20,443
Oma pääoma-€11,858Edellinen: -€16,633
Velat€15,028Edellinen: €18,589
Vaihtuvat vastaavat€3,170Edellinen: €1,956
Current liabilities€15,028Edellinen: €18,589
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€4,405
2025-03-31
€13,867
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€4,190
2025-03-31
€4,775
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€4,190
2025-03-31
€4,775
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,956
2025-03-31
€3,170
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-374.0 %2025-03-31: -850.5 %
MaksuvalmiusHeikko
6/100 · Nousussa
0.17x2025-03-31: 0.01x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
34.4 %2025-03-31: -61.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste-850.5 %-374.0 %
Maksuvalmius0.01x0.17x
Liikevoitto-%-61.5 %34.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1884687-2
EU-tunnusFIFPRO.1884687-2
KuntaHerrala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2004-03-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2004-05-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2004-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaNovus Fons Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
68 verrokkia
Omavaraisuus1%
Heikompi kuin 99 % verrokeista
Kannattavuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius36%
Heikompi kuin 64 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika30 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika58 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1760/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-29 09.5460/100 · v0.14
A3 → B1 · -15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1466/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
92/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 22 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Novus Fons Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.