Yritysprofiili

NSTM Rakennus Oy

NSTM Rakennus Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-05-21. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-05-31 liikevaihto oli €170,104 ja liikevoitto €4,891.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3212043-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3212043-7
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-05-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-05-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kalliorinteenkatu 3, 15800, Lahti

Postiosoite: Kirveskatu 2 A 7, 15800, Lahti

Tietoa yrityksestä NSTM Rakennus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

NSTM Rakennus Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-05-21. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-05-31 liikevaihto oli €170,104 ja liikevoitto €4,891. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €170,104 sekä tilikauden tulokseksi €2,666. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +12.4%, liikevoittoprosentti +2.9% ja omavaraisuusaste +9.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-05-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys12.4%
Liikevoittoprosentti2.9%
Omavaraisuusaste9.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€2,181Edellinen: €783
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€6,943Edellinen: €3,128
Oma pääoma€2,723Edellinen: €57
Velat€27,398Edellinen: €5,755
Vaihtuvat vastaavat€18,609Edellinen: €3,374
Current liabilities€19,919Edellinen: €5,056
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€151,379
2023-05-31
€170,104
2024-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€9,746
2023-05-31
€4,891
2024-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€10,072
2023-05-31
€2,666
2024-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€5,811
2023-05-31
€30,121
2024-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
11/100 · Nousussa
9.0 %2023-05-31: 1.0 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Laskussa
0.11x2023-05-31: 0.15x
Liikevoitto-%Välttävä
57/100 · Nousussa
2.9 %2023-05-31: -6.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-05-312024-05-31
Omavaraisuusaste1.0 %9.0 %
Maksuvalmius0.15x0.11x
Liikevoitto-%-6.4 %2.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3212043-7
ALV-tunnusFI32120437
EU-tunnusFIFPRO.3212043-7
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-05-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-05-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-07-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaNSTM Rakennus Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä44/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
326 verrokkia
Omavaraisuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika99 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika72 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-09-19 21.5944/100 · v0.14
B3 → B3 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B3
2026-09-1445/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1445/100 · v0.13
B2 → B3 · -6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1351/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
47/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

NSTM Rakennus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.