Yritysprofiili

O. Mäntylä Oy

O. Mäntylä Oy:n kotipaikka on Kangasala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1982-04-22. Toimiala on tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €240,594 ja liikevoitto €73.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0496727-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0496727-8
Toimiala
Tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus
Kunta
Kangasala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1982-04-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1983-02-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Aakkulantie 28, 36220, Kangasala

Tietoa yrityksestä O. Mäntylä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

O. Mäntylä Oy:n sijaintipaikkakunta on Kangasala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1982-04-22. Toimiala on tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €240,594 ja liikevoitto €73. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €240,594 sekä tilikauden tulokseksi -€248. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -6.3%, liikevoittoprosentti +0.0% ja omavaraisuusaste +63.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-6.3%
Liikevoittoprosentti0.0%
Omavaraisuusaste63.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€94,879Edellinen: €107,074
Edellisten tilikausien voitto/tappio€111,207Edellinen: €91,465
Oma pääoma€121,892Edellinen: €132,759
Velat€70,706Edellinen: €63,314
Vaihtuvat vastaavat€111,953Edellinen: €123,600
Current liabilities€70,706Edellinen: €63,314
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€320,269
2023-12-31
€256,791
2024-12-31
€240,594
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€52,806
2023-12-31
€38,399
2024-12-31
€73
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€47,755
2023-12-31
€30,362
2024-12-31
-€248
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€186,056
2023-12-31
€196,073
2024-12-31
€192,598
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
79/100 · Laskussa
63.3 %2024-12-31: 67.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
45/100 · Laskussa
1.34x2024-12-31: 1.69x
Liikevoitto-%Välttävä
50/100 · Laskussa
0.0 %2024-12-31: 14.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste55.0 %67.7 %63.3 %
Maksuvalmius1.04x1.69x1.34x
Liikevoitto-%16.5 %14.9 %0.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0496727-8
ALV-tunnusFI04967278
EU-tunnusFIFPRO.0496727-8
KuntaKangasala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1982-04-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1983-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1985-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväO. Mäntylä Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
155 verrokkia
Omavaraisuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika244 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika207 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-05 11.1373/100 · v0.14
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 44 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

O. Mäntylä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.