Yritysprofiili

Ojalan Maatila Oy

Ojalan Maatila Oy:n kotipaikka on Koskenkorva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-01-01. Toimiala on sikojen ja porsaiden kasvatus porsastuotantoa varten. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €443,584 ja liikevoitto €33,413.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2587780-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2587780-2
Toimiala
Sikojen ja porsaiden kasvatus porsastuotantoa varten
Kunta
Koskenkorva
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-01-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-12-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hyövällinkyläntie 131, 61330, Koskenkorva

Puhelin: +358451756321Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Ojala Anne MariaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Ojalan Maatila Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ojalan Maatila Oy:n sijaintipaikkakunta on Koskenkorva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-01-01. Toimiala on sikojen ja porsaiden kasvatus porsastuotantoa varten. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €443,584 ja liikevoitto €33,413. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €443,584 sekä tilikauden tulokseksi €17,891. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +20.7%, liikevoittoprosentti +7.5% ja omavaraisuusaste +63.9%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on maa- ja metsätalous ja kaikki siihen liittyvä liiketoiminta. Päätoimialana on porsaiden ja sianlihan tuottaminen. Yhtiö voi harjoittaa koneurakointia, sekä työvoiman ja koneiden ja laitteiden vuokrausta ja käydä koneilla ja laitteilla kauppaa, sekä harjoittaa energian ja maa-aineksen tuotantoa ja kauppaa. Yhtiö voi harjoittaa kallio-, kivi-, sekä muiden maa-ainesten louhintaa, käsittelyä, jalostusta ja myyntiä. Yritys voi omistaa ja hallita kiinteää omaisuutta, kiinteistöosakkeita ja arvopapereita, sekä käydä niillä kauppaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys20.7%
Liikevoittoprosentti7.5%
Omavaraisuusaste63.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€128,082Edellinen: €122,036
Inventory€143,140Edellinen: €171,778
Rahat ja pankkisaamiset€67,363Edellinen: €64,391
Advances received€19,740Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€916,650Edellinen: €858,587
Oma pääoma€1,125,501Edellinen: €1,007,610
Velat€637,190Edellinen: €626,271
Vaihtuvat vastaavat€241,781Edellinen: €255,210
Current liabilities€91,783Edellinen: €83,290
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€396,889
2021-04-30
€474,250
2022-04-30
€549,613
2023-04-30
€434,787
2024-04-30
€367,428
2025-04-30
€443,584
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€70,438
2021-04-30
€134,455
2022-04-30
€185,538
2023-04-30
€36,889
2024-04-30
€82,839
2025-04-30
€33,413
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€54,826
2021-04-30
€110,614
2022-04-30
€146,494
2023-04-30
-€2,869
2024-04-30
€58,063
2025-04-30
€17,891
2026-04-30
Varat -kehitys6 kautta
€1,663,722
2021-04-30
€1,672,394
2022-04-30
€1,795,996
2023-04-30
€1,663,899
2024-04-30
€1,633,881
2025-04-30
€1,762,691
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
81/100 · Nousussa
64.6 %2025-04-30: 61.7 %
MaksuvalmiusHyvä
76/100 · Laskussa
2.29x2025-04-30: 2.84x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
65/100 · Laskussa
5.8 %2025-04-30: 16.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-04-302022-04-302023-04-302024-04-302025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste61.0 %60.1 %55.8 %57.1 %61.7 %64.6 %
Maksuvalmius----2.84x2.29x
Liikevoitto-%13.8 %22.3 %25.6 %6.3 %16.9 %5.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2587780-2
ALV-tunnusFI25877802
EU-tunnusFIFPRO.2587780-2
KuntaKoskenkorva
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-01-01Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-01-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2014-01-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Ojala Anne MariaToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Ojala Eemil Jaakko MatiasPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Ojala Juha JaakkoVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Ojala Anne MariaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Hemminki Sirpa AnneliTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväOjalan Maatila Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä87/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
39 verrokkia
Omavaraisuus67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus31%
Heikompi kuin 69 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika77 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
A2
2026-10-1887/100 · v0.15
A2 → A2 · +4 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
A2
2026-09-1583/100 · v0.14
A2 → A2
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A2
2026-09-1483/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

26 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ojalan Maatila Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.