Yritysprofiili

Olli Mantila Oy

Olli Mantila Oy:n kotipaikka on Barösund. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-17. Toimiala on leirintä- ja matkailuajoneuvoalueet. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €36,531 ja liikevoitto €6,960.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3124363-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3124363-8
Toimiala
Leirintä- ja matkailuajoneuvoalueet
Kunta
Barösund
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-03-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-03-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Valhallantie 8, 10270, Barösund

Postiosoite: Yrjönkatu 7 A 10, 15100, Lahti

Verkkosivu: https://www.elisaari.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Olli Mantila Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Olli Mantila Oy:n sijaintipaikkakunta on Barösund. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-17. Toimiala on leirintä- ja matkailuajoneuvoalueet. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €36,531 ja liikevoitto €6,960. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €36,531 sekä tilikauden tulokseksi €4,135. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -62.7%, liikevoittoprosentti +19.1% ja omavaraisuusaste -104.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty5
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-62.7%
Liikevoittoprosentti19.1%
Omavaraisuusaste-104.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €2,671
Rahat ja pankkisaamiset€2,879Edellinen: €4,280
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€8,844Edellinen: -€14,229
Oma pääoma-€4,708Edellinen: -€8,844
Velat€9,236Edellinen: €13,886
Vaihtuvat vastaavat€4,528Edellinen: €5,042
Current liabilities€1,648Edellinen: €7,296
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€91,075
2022-03-31
€80,162
2023-03-31
€81,514
2024-03-31
€97,812
2025-03-31
€36,531
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€45,020
2022-03-31
€6,392
2023-03-31
€7,725
2024-03-31
€6,149
2025-03-31
€6,960
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€45,430
2022-03-31
€6,326
2023-03-31
€6,300
2024-03-31
€5,385
2025-03-31
€4,135
2026-03-31
Varat -kehitys5 kautta
€2,504
2022-03-31
€4,050
2023-03-31
€4,401
2024-03-31
€5,042
2025-03-31
€4,528
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-104.0 %2025-03-31: -175.4 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
58/100 · Nousussa
1.75x2025-03-31: 0.59x
Liikevoitto-%Hyvä
98/100 · Nousussa
19.1 %2025-03-31: 6.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-03-312023-03-312024-03-312025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste-1072.4 %-506.8 %-323.3 %-175.4 %-104.0 %
Maksuvalmius0.26x0.44x0.62x0.59x1.75x
Liikevoitto-%-49.4 %8.0 %9.5 %6.1 %19.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3124363-8
ALV-tunnusFI31243638
EU-tunnusFIFPRO.3124363-8
KuntaBarösund
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-03-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-03-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-03-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-03-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaOlli Mantila Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä48/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
341 verrokkia
Omavaraisuus10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Kannattavuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika133 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika144 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1748/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-15 13.3248/100 · v0.14
B2 → B3 · -6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1454/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1454/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
40/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
60/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-20

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Olli Mantila Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.