Yritysprofiili

Omni Corp Oy

Omni Corp Oy:n kotipaikka on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-07-14. Toimiala on lankojen ja käsityötarvikkeiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €296,439 ja liikevoitto €30,126.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3375314-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3375314-8
Toimiala
Lankojen ja käsityötarvikkeiden vähittäiskauppa
Kunta
Sodankylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-07-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-07-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: jäämerentie 7, 99600, Sodankylä

Postiosoite: porokuja 26, 99600, Sodankylä

Tietoa yrityksestä Omni Corp Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Omni Corp Oy:n sijaintipaikkakunta on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-07-14. Toimiala on lankojen ja käsityötarvikkeiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €296,439 ja liikevoitto €30,126. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €296,439 sekä tilikauden tulokseksi €19,763. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +25.8%, liikevoittoprosentti +10.2% ja omavaraisuusaste +12.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-04-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys25.8%
Liikevoittoprosentti10.2%
Omavaraisuusaste12.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€157,093Edellinen: €184,030
Rahat ja pankkisaamiset€14,494Edellinen: €27,847
Advances received€380Edellinen: €249
Edellisten tilikausien voitto/tappio€15,788Edellinen: €0
Oma pääoma€35,551Edellinen: €17,158
Velat€240,219Edellinen: €298,639
Vaihtuvat vastaavat€178,409Edellinen: €218,076
Current liabilities€105,431Edellinen: €111,062
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€235,700
2024-04-30
€296,439
2025-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€26,414
2024-04-30
€30,126
2025-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€17,158
2024-04-30
€19,763
2025-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€315,798
2024-04-30
€275,770
2025-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
16/100 · Nousussa
12.9 %2024-04-30: 5.4 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
54/100 · Laskussa
1.63x2024-04-30: 1.91x
Liikevoitto-%Hyvä
75/100 · Laskussa
10.2 %2024-04-30: 11.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-04-302025-04-30
Omavaraisuusaste5.4 %12.9 %
Maksuvalmius1.91x1.63x
Liikevoitto-%11.2 %10.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3375314-8
ALV-tunnusFI33753148
EU-tunnusFIFPRO.3375314-8
KuntaSodankylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-07-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-07-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-08-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväOmni Corp Oy
Luokitus nousiB3 → B2 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
389 verrokkia
Omavaraisuus22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Kannattavuus61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Maksuvalmius74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika176 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika174 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-22 23.0256/100 · v0.14
B3 → B2 · +12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1544/100 · v0.14
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1351/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
39/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
46/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.4.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-04-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Omni Corp Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.