Yritysprofiili

Ompelimo Sellistin Sauma Oy

Ompelimo Sellistin Sauma Oy:n kotipaikka on Riihimäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-05-24. Toimiala on muualla luokittelematon henkilökohtaisten ja taloustavaroiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €86,178 ja liikevoitto €2,912.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3209986-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3209986-9
Toimiala
Muualla luokittelematon henkilökohtaisten ja taloustavaroiden korjaus ja huolto
Kunta
Riihimäki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-05-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-05-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kirkkopolku 6-8 L 1, 11100, Riihimäki

Postiosoite: Hämeenkatu 9-15 L 1, 11100, Riihimäki

Verkkosivu: https://www.sellistinsauma.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Ompelimo Sellistin Sauma Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ompelimo Sellistin Sauma Oy:n sijaintipaikkakunta on Riihimäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-05-24. Toimiala on muualla luokittelematon henkilökohtaisten ja taloustavaroiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €86,178 ja liikevoitto €2,912. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €86,178 sekä tilikauden tulokseksi €1,824. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.2%, liikevoittoprosentti +3.4% ja omavaraisuusaste +42.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.2%
Liikevoittoprosentti3.4%
Omavaraisuusaste42.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€300Edellinen: €0
Inventory€3,129Edellinen: €2,680
Rahat ja pankkisaamiset€8,069Edellinen: €8,417
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,973Edellinen: €3,639
Oma pääoma€6,797Edellinen: €5,405
Velat€9,326Edellinen: €10,260
Vaihtuvat vastaavat€15,614Edellinen: €14,986
Current liabilities€9,326Edellinen: €10,260
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€84,313
2024-08-31
€86,178
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,944
2024-08-31
€2,912
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,767
2024-08-31
€1,824
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€15,665
2024-08-31
€16,123
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
53/100 · Nousussa
42.2 %2024-08-31: 34.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
40/100 · Nousussa
1.20x2024-08-31: 1.08x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Nousussa
3.4 %2024-08-31: 2.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste34.5 %42.2 %
Maksuvalmius1.08x1.20x
Liikevoitto-%2.3 %3.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3209986-9
ALV-tunnusFI32099869
EU-tunnusFIFPRO.3209986-9
KuntaRiihimäki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-05-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-05-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväOmpelimo Sellistin Sauma Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä72/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
140 verrokkia
Omavaraisuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika52 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika61 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-20 09.5472/100 · v0.14
B2 → A3 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1459/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1459/100 · v0.13
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
66/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
51/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-01.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ompelimo Sellistin Sauma Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.