Yritysprofiili

Onnenvuoren Sora Oy

Onnenvuoren Sora Oy:n kotipaikka on Lammi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1979-04-12. Toimiala on soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €1,868,839 ja liikevoitto €625,350.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0294105-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0294105-8
Toimiala
Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto
Kunta
Lammi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1979-04-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1979-06-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: ONNENVUORENTIE 15, 16900, Lammi

Tietoa yrityksestä Onnenvuoren Sora Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Onnenvuoren Sora Oy:n sijaintipaikkakunta on Lammi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1979-04-12. Toimiala on soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €1,868,839 ja liikevoitto €625,350. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,868,839 sekä tilikauden tulokseksi €503,746. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +8.9%, liikevoittoprosentti +33.5% ja omavaraisuusaste +83.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys8.9%
Liikevoittoprosentti33.5%
Omavaraisuusaste83.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€166,830Edellinen: €165,400
Rahat ja pankkisaamiset€275,658Edellinen: €39,465
Edellisten tilikausien voitto/tappio€763,054Edellinen: €863,681
Oma pääoma€1,287,200Edellinen: €1,158,376
Velat€252,460Edellinen: €292,958
Vaihtuvat vastaavat€786,253Edellinen: €555,547
Current liabilities€252,460Edellinen: €292,958
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,716,738
2024-05-31
€1,868,839
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€349,923
2024-05-31
€625,350
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€274,295
2024-05-31
€503,746
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,451,334
2024-05-31
€1,539,660
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
83.6 %2024-05-31: 79.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
58/100 · Nousussa
1.75x2024-05-31: 0.70x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
33.5 %2024-05-31: 20.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste79.8 %83.6 %
Maksuvalmius0.70x1.75x
Liikevoitto-%20.4 %33.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0294105-8
ALV-tunnusFI02941058
EU-tunnusFIFPRO.0294105-8
KuntaLammi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1979-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1979-04-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1979-06-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväOnnenvuoren Sora Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
890 verrokkia
Omavaraisuus87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Kannattavuus97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika123 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika123 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1786/100 · v0.15
A2 → A2
  • Arviota tukeva tekijä poistui: Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella.
A2
2026-09-25 23.2286/100 · v0.14
B1 → A2 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
54/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 47 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
1.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
31.5.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-05-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Onnenvuoren Sora Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.