Yritysprofiili

Oosom Oy

Oosom Oy:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-10-26. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €399,505 ja liikevoitto -€48,957.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1013544-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1013544-3
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1994-10-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1995-07-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vasaratie 2, 48400, Kotka

Verkkosivu: https://www.oosom.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Oosom Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oosom Oy:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-10-26. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €399,505 ja liikevoitto -€48,957. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €399,505 sekä tilikauden tulokseksi -€51,419. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -26.8%, liikevoittoprosentti -12.3% ja omavaraisuusaste +43.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet7
PRH jäsennetty7
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-26.8%
Liikevoittoprosentti-12.3%
Omavaraisuusaste43.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€23,996Edellinen: €23,996
Rahat ja pankkisaamiset€9,466Edellinen: €21,112
Edellisten tilikausien voitto/tappio€123,890Edellinen: €94,852
Oma pääoma€83,151Edellinen: €146,271
Velat€107,723Edellinen: €107,064
Vaihtuvat vastaavat€176,772Edellinen: €234,555
Current liabilities€74,259Edellinen: €91,258
Liikevaihto -kehitys7 kautta
€430,134
2019-12-31
€402,712
2020-12-31
€420,928
2021-12-31
€356,799
2022-12-31
€474,787
2023-12-31
€545,847
2024-12-31
€399,505
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys7 kautta
-€3,009
2019-12-31
-€10,844
2020-12-31
€9,776
2021-12-31
-€17,141
2022-12-31
€55,292
2023-12-31
€55,400
2024-12-31
-€48,957
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys7 kautta
-€5,138
2019-12-31
-€13,203
2020-12-31
€7,344
2021-12-31
-€18,939
2022-12-31
€47,205
2023-12-31
€40,740
2024-12-31
-€51,419
2025-12-31
Varat -kehitys7 kautta
€223,203
2019-12-31
€160,646
2020-12-31
€239,435
2021-12-31
€170,216
2022-12-31
€290,962
2023-12-31
€253,335
2024-12-31
€190,874
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
54/100 · Laskussa
43.6 %2024-12-31: 57.7 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Laskussa
0.45x2024-12-31: 0.49x
Liikevoitto-%Heikko
19/100 · Laskussa
-12.3 %2024-12-31: 10.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2019-12-312020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste42.8 %51.3 %36.4 %36.5 %36.3 %57.7 %43.6 %
Maksuvalmius0.31x0.40x0.24x0.35x0.26x0.49x0.45x
Liikevoitto-%-0.7 %-2.6 %2.3 %-4.8 %11.7 %10.2 %-12.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1013544-3
ALV-tunnusFI10135443
EU-tunnusFIFPRO.1013544-3
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1994-10-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-07-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2003-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2003-12-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2003-12-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväOosom Oy
Luokitus nousiB3 → B2 · uusi analyysi 2026-11-04
Mallin pistemäärä54/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
99 verrokkia
Omavaraisuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika154 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika153 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B2
2026-11-04 11.3254/100 · v0.15
B3 → B2 · +5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
B3
2026-10-1749/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-10-04 07.5149/100 · v0.14
B1 → B3 · -14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 32 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

7 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oosom Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.