Yritysprofiili

Optiasennus Oy

Optiasennus Oy:n kotipaikka on Alapitkä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-06-02. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €78,959 ja liikevoitto €8,461.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3369024-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3369024-7
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Alapitkä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-06-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-05-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Karjuslahdentie 14, 71910, Alapitkä

Puhelin: +358445063722Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Kaipiainen Hannu EskoToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Optiasennus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Optiasennus Oy:n sijaintipaikkakunta on Alapitkä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-06-02. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €78,959 ja liikevoitto €8,461. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €78,959 sekä tilikauden tulokseksi €3,182. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -55.8%, liikevoittoprosentti +10.7% ja omavaraisuusaste +8.3%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Kiinteistöjen asennus- ja rakennuspalvelut. Korjaus- sekä uudisrakentaminen. Hirsirakennusten käsinveisto, pystytys ja korjaukset.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-55.8%
Liikevoittoprosentti10.7%
Omavaraisuusaste8.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€4,930Edellinen: €5,386
Rahat ja pankkisaamiset€5,233Edellinen: €2,713
Edellisten tilikausien voitto/tappio€371Edellinen: €353
Tulos ennen veroja€3,982Edellinen: €30
Oma pääoma€3,553Edellinen: €371
Velat€39,146Edellinen: €44,956
Vaihtuvat vastaavat€14,849Edellinen: €8,193
Current liabilities€13,033Edellinen: €10,749
Henkilöstö1Edellinen: 3
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€92,327
2023-12-31
€178,444
2024-12-31
€78,959
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€1,956
2023-12-31
€3,922
2024-12-31
€8,461
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€353
2023-12-31
€18
2024-12-31
€3,182
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€65,040
2023-12-31
€45,327
2024-12-31
€42,699
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
10/100 · Nousussa
8.3 %2024-12-31: 0.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
26/100 · Nousussa
0.78x2024-12-31: 0.75x
Liikevoitto-%Hyvä
77/100 · Nousussa
10.7 %2024-12-31: 2.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste0.5 %0.8 %8.3 %
Maksuvalmius-0.75x0.78x
Liikevoitto-%2.1 %2.2 %10.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3369024-7
ALV-tunnusFI33690247
EU-tunnusFIFPRO.3369024-7
KuntaAlapitkä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2023-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-06-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-06-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Kaipiainen Hannu EskoToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Kaipiainen Hannu EskoVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Huuskonen Jari KalervoVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaOptiasennus Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-09-29
Mallin pistemäärä43/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
362 verrokkia
Omavaraisuus23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu12%
Heikompi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-29 20.1743/100 · v0.14
B3 → B3 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1541/100 · v0.14
B3 → B3 · -8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1449/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
51/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Optiasennus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.