Yritysprofiili

Optinaiset Oy

Optinaiset Oy on asetettu selvitystilaan 2026-07-14. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €60,441 ja liikevoitto €41,243.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2516741-3SELVITYSTILALunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2516741-3
Toimiala
Optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-12-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-12-05
Yritystila
SELVITYSTILA
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mäyrätie 9 A 16, 00800, Helsinki

Tietoa yrityksestä Optinaiset Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Optinaiset Oy on asetettu selvitystilaan 2026-07-14. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €60,441 ja liikevoitto €41,243. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €60,441 sekä tilikauden tulokseksi €32,777. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -62.2%, liikevoittoprosentti +68.2% ja omavaraisuusaste +99.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-62.2%
Liikevoittoprosentti68.2%
Omavaraisuusaste99.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€50,000Edellinen: €0
Inventory€0Edellinen: €31,251
Rahat ja pankkisaamiset€43,323Edellinen: €4,837
Edellisten tilikausien voitto/tappio€9,092Edellinen: €8,839
Oma pääoma€44,370Edellinen: €29,592
Velat€50Edellinen: €17,025
Vaihtuvat vastaavat€44,420Edellinen: €46,618
Current liabilities€50Edellinen: €17,025
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€160,107
2025-03-31
€60,441
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€23,549
2025-03-31
€41,243
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€18,253
2025-03-31
€32,777
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€46,618
2025-03-31
€44,420
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.9 %2025-03-31: 63.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
866.46x2025-03-31: 2.12x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
37.3 %2025-03-31: 14.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste63.5 %99.9 %
Maksuvalmius2.12x866.46x
Liikevoitto-%14.7 %37.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaSELVITYSTILA
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2516741-3
ALV-tunnusFI25167413
EU-tunnusFIFPRO.2516741-3
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-12-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-12-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiOptinaiset Oy
Luokitus ennallaanD · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä29/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
66 verrokkia
Omavaraisuus97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Kannattavuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Maksuvalmius98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu5%
Heikompi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika80 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika74 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Vakava rekisteritapahtuma viimeisen 6 kuukauden aikana
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
D
2026-09-20 21.5729/100 · v0.14
D → D
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
D
2026-09-1429/100 · v0.14
D → D
D
2026-09-1429/100 · v0.13
D → D
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
D
2026-09-1329/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus on alennettu hälyttävän juridisen tilan, kuten konkurssin tai selvitystilan, vuoksi.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitHälyttävä
0/100

Konkurssi tai selvitystila käsitellään hälyttävänä juridisena riskisignaalina.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Optinaiset Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.