Yritysprofiili

Optitar Oy

Optitar Oy:n kotipaikka on Kangasala As. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-08-20. Toimiala on optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €24,071 ja liikevoitto €2,629.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2704806-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2704806-3
Toimiala
Optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa
Kunta
Kangasala As
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-08-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-08-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Otsolantie 3, 36100, Kangasala As

Tietoa yrityksestä Optitar Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Optitar Oy:n sijaintipaikkakunta on Kangasala As. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-08-20. Toimiala on optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €24,071 ja liikevoitto €2,629. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €24,071 sekä tilikauden tulokseksi €4,128. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli ei saatavilla, liikevoittoprosentti +10.9% ja omavaraisuusaste +99.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevoittoprosentti10.9%
Omavaraisuusaste99.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€83,633Edellinen: €84,375
Inventory€4,482Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€235,258Edellinen: €46,683
Edellisten tilikausien voitto/tappio€548,715Edellinen: €563,411
Oma pääoma€555,343Edellinen: €598,215
Velat€4,517Edellinen: €10,633
Vaihtuvat vastaavat€255,846Edellinen: €54,768
Current liabilities€3,717Edellinen: €5,933
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€0
2024-12-31
€24,071
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€41,491
2024-12-31
€2,629
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€30,931
2024-12-31
€4,128
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€606,787
2024-12-31
€559,860
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.2 %2024-12-31: 98.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
64.49x2024-12-31: 8.21x
Liikevoitto-%Välttävä
56/100 · Laskussa
2.4 %2024-12-31: 49.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste98.4 %99.2 %
Maksuvalmius8.21x64.49x
Liikevoitto-%49.4 %2.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2704806-3
ALV-tunnusFI27048063
EU-tunnusFIFPRO.2704806-3
KuntaKangasala As
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-08-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-08-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2025-04-28Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2026-04-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväOptitar Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
246 verrokkia
Omavaraisuus90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Kannattavuus48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika64 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-04 13.3375/100 · v0.14
B1 → A3 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-02.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Optitar Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.