Yritysprofiili

Orto MGC Oy

Orto MGC Oy:n kotipaikka on Sundom. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-10-03. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-09-30 liikevaihto oli €90,330 ja liikevoitto €6,112.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2143875-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2143875-7
Toimiala
Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
Kunta
Sundom
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-10-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-09-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Piispanniemi 34, 65410, Sundom

Tietoa yrityksestä Orto MGC Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Orto MGC Oy:n sijaintipaikkakunta on Sundom. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-10-03. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-09-30 liikevaihto oli €90,330 ja liikevoitto €6,112. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €90,330 sekä tilikauden tulokseksi €4,803. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +272.4%, liikevoittoprosentti +6.8% ja omavaraisuusaste +99.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-09-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys272.4%
Liikevoittoprosentti6.8%
Omavaraisuusaste99.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€311,691Edellinen: €336,379
Rahat ja pankkisaamiset€6,647Edellinen: €7,499
Edellisten tilikausien voitto/tappio€310,298Edellinen: €317,896
Oma pääoma€317,601Edellinen: €340,366
Velat€1,556Edellinen: €4,603
Vaihtuvat vastaavat€318,338Edellinen: €343,878
Current liabilities€1,556Edellinen: €4,603
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€24,259
2023-09-30
€90,330
2024-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€20,076
2023-09-30
€6,112
2024-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€19,971
2023-09-30
€4,803
2024-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€344,969
2023-09-30
€319,157
2024-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.5 %2023-09-30: 98.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
204.62x2023-09-30: 74.71x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
67/100 · Laskussa
6.8 %2023-09-30: 82.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-09-302024-09-30
Omavaraisuusaste98.7 %99.5 %
Maksuvalmius74.71x204.62x
Liikevoitto-%82.8 %6.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2143875-7
EU-tunnusFIFPRO.2143875-7
KuntaSundom
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-10-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2007-10-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväOrto MGC Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika96 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika94 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-27 04.3186/100 · v0.14
A3 → A2 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1572/100 · v0.14
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
65/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Orto MGC Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.