Yritysprofiili

Orto-Ympäristö Oy

Orto-Ympäristö Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-02-04. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €88,523 ja liikevoitto €55,798.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1807019-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1807019-7
Toimiala
Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2003-02-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2003-01-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tuuliniitty 5 A 11, 02100, Espoo

Puhelin: +358405005339Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Harilainen Arsi Tapani KristianVarsinainen jäsen
Harilainen Lauri TapaniVarajäsen
Niina LettojärviPäävastuullinen tilintarkastaja

Tietoa yrityksestä Orto-Ympäristö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Orto-Ympäristö Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-02-04. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €88,523 ja liikevoitto €55,798. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €88,523 sekä tilikauden tulokseksi €164,187. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +14.0%, liikevoittoprosentti +63.0% ja omavaraisuusaste +88.8%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on ortopedisten lääkäripalvelujen ja muiden lääkäri- ja terveydenhuolto- sekä insinöörialan ja erityisesti ympäristöteknologian palvelujen tuottaminen, em. alojen konsultointi- ja koulutustehtävät, em. aloihin liittyvien hoitolaitteiden ja -tarvikkeiden, ATK-laitteiden ja -ohjelmistojen maahantuonti, maastavienti, kauppa ja vuokraus. Yhtiö voi harjoittaa kustannustoimintaa. Yhtiö voi ostaa, omistaa, hallita ja vuokrata kiinteistöjä ja asuin- ja liikehuoneistoja sekä käydä arvopaperikauppaa. Yhtiö voi harjoittaa kulkuneuvojen maahantuontia ja kauppaa sekä vuokraustoimintaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys14.0%
Liikevoittoprosentti63.0%
Omavaraisuusaste88.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€115,225Edellinen: €301,937
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,308,605Edellinen: €1,306,037
Oma pääoma€1,480,792Edellinen: €1,442,605
Velat€187,384Edellinen: €310,681
Vaihtuvat vastaavat€117,299Edellinen: €307,619
Current liabilities€187,384Edellinen: €310,681
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€300,337
2021-06-30
€180,328
2022-06-30
€94,471
2023-06-30
€83,137
2024-06-30
€77,652
2025-06-30
€88,523
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€204,790
2021-06-30
€106,971
2022-06-30
€41,266
2023-06-30
€47,459
2024-06-30
€48,735
2025-06-30
€55,798
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€293,870
2021-06-30
€55,790
2022-06-30
€71,601
2023-06-30
€87,650
2024-06-30
€128,568
2025-06-30
€164,187
2026-06-30
Varat -kehitys6 kautta
€1,703,928
2021-06-30
€1,685,314
2022-06-30
€1,683,821
2023-06-30
€1,669,300
2024-06-30
€1,753,286
2025-06-30
€1,668,177
2026-06-30

Muut talousluvut

Muita yrityksen talouslukuja PRH:n tilinpäätöstietojen lisäksi.

Avainluku202620252024202320222021
Liikevaihto-77 652 €83 137 €94 471 €180 328 €300 337 €
Liikevaihdon kehitys-−6,6 %−12 %−47,6 %−40 %19,8 %
Liikevoitto-48 735 €47 459 €41 266 €106 971 €204 790 €
EBIT-62,8 %57,1 %43,7 %59,3 %68,2 %
Tilikauden tulos-128 568 €87 650 €71 601 €55 790 €293 870 €
Tulos ennen veroja--110 504 €93 373 €93 560 €345 343 €
Omavaraisuusaste-82,3 %86,4 %88,2 %92 %95,6 %
Tase yhteensä-1 753 286 €1 669 300 €1 683 821 €1 685 314 €1 703 928 €
Henkilöstö441111

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
88.8 %2025-06-30: 82.3 %
MaksuvalmiusVälttävä
20/100 · Laskussa
0.61x2025-06-30: 0.97x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
63.0 %2025-06-30: 62.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-06-302022-06-302023-06-302024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste95.6 %92.0 %88.2 %86.4 %82.3 %88.8 %
Maksuvalmius-----0.61x
Liikevoitto-%68.2 %59.3 %43.7 %57.1 %62.8 %63.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1807019-7
EU-tunnusFIFPRO.1807019-7
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2003-01-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2003-02-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2003-02-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Harilainen Arsi Tapani KristianVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Harilainen Lauri TapaniVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Niina LettojärviPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväOrto-Ympäristö Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-11-04
Mallin pistemäärä87/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
132 verrokkia
Omavaraisuus61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Maksuvalmius45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-11-04 11.1387/100 · v0.15
A2 → A2 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A2
2026-10-3186/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-1886/100 · v0.15
A2 → A2 · -1 pistettä
  • Näytön laatu: Vahva talousnäyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A2
2026-09-2387/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 23 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
30.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Orto-Ympäristö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.