Yritysprofiili

Osuuskunta Vasaari

Osuuskunta Vasaari:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 2018-11-14. Toimiala on päällysvaatteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €20,671 ja liikevoitto €3,033.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2941188-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2941188-2
Toimiala
Päällysvaatteiden valmistus
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osuuskunta
Perustamispäivä
2018-11-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-09-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tennistie 1, 01370, Vantaa

Tietoa yrityksestä Osuuskunta Vasaari

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Osuuskunta Vasaari:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 2018-11-14. Toimiala on päällysvaatteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €20,671 ja liikevoitto €3,033. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €20,671 sekä tilikauden tulokseksi €3,283. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +22.3%, liikevoittoprosentti +14.7% ja omavaraisuusaste +91.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys22.3%
Liikevoittoprosentti14.7%
Omavaraisuusaste91.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€3,051Edellinen: €3,205
Rahat ja pankkisaamiset€8,271Edellinen: €5,869
Edellisten tilikausien voitto/tappio€7,827Edellinen: €4,724
Oma pääoma€12,389Edellinen: €9,206
Velat€1,221Edellinen: €0
Vaihtuvat vastaavat€13,610Edellinen: €9,206
Current liabilities€1,221Edellinen: €0
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€16,700
2021-12-31
€16,907
2023-12-31
€20,671
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€5,309
2021-12-31
€4,112
2023-12-31
€3,033
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€4,178
2021-12-31
€3,266
2023-12-31
€3,283
2024-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€10,167
2021-12-31
€9,206
2023-12-31
€13,610
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
91.0 %2023-12-31: 100.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
6.77x2021-12-31: 4.91x
Liikevoitto-%Hyvä
82/100 · Laskussa
12.8 %2023-12-31: 20.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste83.3 %100.0 %91.0 %
Maksuvalmius4.91x-6.77x
Liikevoitto-%31.8 %20.4 %12.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2941188-2
ALV-tunnusFI29411882
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-09-20Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-09-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-11-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-11-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväOsuuskunta Vasaari
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
259 verrokkia
Omavaraisuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika232 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika167 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-28 14.4377/100 · v0.14
B2 → A3 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1557/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-20

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Osuuskunta Vasaari -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.