Yritysprofiili

Otus-Tuotanto Oy

Otus-Tuotanto Oy:n kotipaikka on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-12-14. Toimiala on kirjallinen luominen ja säveltäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €198,019 ja liikevoitto €31,579.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2161359-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2161359-4
Toimiala
Kirjallinen luominen ja säveltäminen
Kunta
Seinäjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-12-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-12-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ylisentie 7 C 18, 60100, Seinäjoki

Verkkosivu: https://www.otustuotanto.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Otus-Tuotanto Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Otus-Tuotanto Oy:n sijaintipaikkakunta on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-12-14. Toimiala on kirjallinen luominen ja säveltäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €198,019 ja liikevoitto €31,579. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €198,019 sekä tilikauden tulokseksi €8,195. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -34.0%, liikevoittoprosentti +15.9% ja omavaraisuusaste +39.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-34.0%
Liikevoittoprosentti15.9%
Omavaraisuusaste39.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€18,655Edellinen: €14,115
Rahat ja pankkisaamiset€142,957Edellinen: €148,654
Edellisten tilikausien voitto/tappio€263,583Edellinen: €266,557
Oma pääoma€274,278Edellinen: €289,083
Velat€416,790Edellinen: €384,161
Vaihtuvat vastaavat€146,276Edellinen: €152,461
Current liabilities€32,050Edellinen: €44,024
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€299,823
2025-01-31
€198,019
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€48,563
2025-01-31
€31,579
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€20,026
2025-01-31
€8,195
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€673,244
2025-01-31
€691,068
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
50/100 · Laskussa
39.7 %2025-01-31: 42.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
4.46x2025-01-31: 3.38x
Liikevoitto-%Hyvä
86/100 · Laskussa
14.6 %2025-01-31: 15.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste42.9 %39.7 %
Maksuvalmius3.38x4.46x
Liikevoitto-%15.5 %14.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2161359-4
ALV-tunnusFI21613594
EU-tunnusFIFPRO.2161359-4
KuntaSeinäjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-12-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2007-12-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-12-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2007-12-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväOtus-Tuotanto Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
376 verrokkia
Omavaraisuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu5%
Heikompi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika111 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika112 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-18 22.3375/100 · v0.14
A3 → A3 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1473/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1473/100 · v0.13
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1364/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
84/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Otus-Tuotanto Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.