Yritysprofiili

Oy Eventhouse Entertainment Ltd

Oy Eventhouse Entertainment Ltd:n kotipaikka on Lavajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-09-23. Toimiala on taiteen ja kulttuurin live-tapahtumien järjestäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €104,565 ja liikevoitto €13,062.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1493656-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1493656-3
Toimiala
Taiteen ja kulttuurin live-tapahtumien järjestäminen
Kunta
Lavajärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1998-09-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1998-10-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lepomäentie 40/12, 39380, Lavajärvi

Puhelin: +358400627142Lähdehavainto

Verkkosivu: https://eventhouse.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Nieminen Harri KaleviToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Oy Eventhouse Entertainment Ltd

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy Eventhouse Entertainment Ltd:n sijaintipaikkakunta on Lavajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-09-23. Toimiala on taiteen ja kulttuurin live-tapahtumien järjestäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €104,565 ja liikevoitto €13,062. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €104,565 sekä tilikauden tulokseksi €12,515. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -35.0%, liikevoittoprosentti +12.5% ja omavaraisuusaste +36.8%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Beautybox tlcEventhouseFix&Scout FinlandMuflon films

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-35.0%
Liikevoittoprosentti12.5%
Omavaraisuusaste36.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€8,074Edellinen: €2,265
Edellisten tilikausien voitto/tappio€426Edellinen: €29,036
Tulos ennen veroja€12,514Edellinen: -€28,609
Oma pääoma€21,350Edellinen: €8,836
Velat€36,682Edellinen: €64,368
Vaihtuvat vastaavat€28,038Edellinen: €25,570
Current liabilities€36,682Edellinen: €64,368
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€164,598
2021-08-31
€168,718
2022-08-31
€175,960
2023-08-31
€160,744
2024-08-31
€104,565
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€24,338
2021-08-31
-€13,603
2022-08-31
-€3,725
2023-08-31
-€28,423
2024-08-31
€13,062
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€21,143
2021-08-31
-€14,339
2022-08-31
-€4,248
2023-08-31
-€28,609
2024-08-31
€12,515
2025-08-31
Varat -kehitys5 kautta
€110,368
2021-08-31
€95,874
2022-08-31
€95,841
2023-08-31
€73,203
2024-08-31
€58,033
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
46/100 · Nousussa
36.8 %2024-08-31: 12.1 %
MaksuvalmiusHeikko
7/100 · Nousussa
0.22x2024-08-31: 0.04x
Liikevoitto-%Hyvä
81/100 · Nousussa
12.5 %2024-08-31: -17.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-08-312022-08-312023-08-312024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste62.2 %51.0 %42.5 %12.1 %36.8 %
Maksuvalmius----0.22x
Liikevoitto-%12.4 %-8.1 %-2.1 %-17.7 %12.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1493656-3
ALV-tunnusFI14936563
EU-tunnusFIFPRO.1493656-3
KuntaLavajärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1998-09-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1998-10-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1999-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1999-08-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Nieminen Harri KaleviToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Nieminen Harri KaleviVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Kärkkäinen Mervi AnneliVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaOy Eventhouse Entertainment Ltd
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
32 verrokkia
Omavaraisuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Maksuvalmius38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika107 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika107 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
B1
2026-10-1869/100 · v0.15
A3 → B1 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
  • Uusi riskitekijä: Heikko maksuvalmius.
A3
2026-09-1571/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Heikkenee
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Vaihteleva
A3
2026-09-1471/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
84/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 28 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-07.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy Eventhouse Entertainment Ltd -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.