Yritysprofiili

Oy Finntack Ltd

Oy Finntack Ltd:n kotipaikka on Hollola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-03-23. Toimiala on urheiluvälineiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €9,968,940 ja liikevoitto €600,748.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0966752-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0966752-2
Toimiala
Urheiluvälineiden tukkukauppa
Kunta
Hollola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1994-03-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1994-05-18
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Keskikankaantie 29-31, 15860, Hollola

Puhelin: +358438251135Lähdehavainto

Verkkosivu: https://finntack.comLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Nevanlinna Eero JohannesToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Oy Finntack Ltd

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy Finntack Ltd:n sijaintipaikkakunta on Hollola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-03-23. Toimiala on urheiluvälineiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €9,968,940 ja liikevoitto €600,748. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €9,968,940 sekä tilikauden tulokseksi €557,774. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +21.0%, liikevoittoprosentti +6.0% ja omavaraisuusaste +59.9%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on hevosurheiluvälineiden sekä muiden tekstiili-, nahka- ja metallituotteiden valmistaminen, tukku- ja vähittäismyynti sekä maahantuonti ja vienti. Yhtiö voi toimintaansa varten omistaa ja hallita arvopapereita ja kiinteistöjä.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys21.0%
Liikevoittoprosentti6.0%
Omavaraisuusaste59.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€7,594,717
2022-12-31
€7,327,214
2023-12-31
€8,239,103
2024-12-31
€9,968,940
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
-€600,494
2022-12-31
€151,436
2023-12-31
€290,473
2024-12-31
€600,748
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
-€488,181
2022-12-31
€61,638
2023-12-31
€225,176
2024-12-31
€557,774
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€6,414,996
2022-12-31
€5,838,748
2023-12-31
€6,276,684
2024-12-31
€6,777,407
2025-12-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Avainluku20262025202420232022
Liikevaihto-9 968 940 €8 239 103 €7 327 214 €7 594 717 €
Liikevaihdon kehitys-21 %12,5 %−3,5 %−1,5 %
Liikevoitto-600 748 €290 473 €151 436 €−600 494 €
EBIT-6 %3,5 %2 %−7,5 %
Tilikauden tulos-557 774 €225 176 €61 638 €−488 181 €
Tulos ennen veroja---61 638 €−488 181 €
Omavaraisuusaste-59,9 %55,8 %56,1 %65,1 %
Tase yhteensä-6 777 407 €6 276 684 €5 838 748 €6 414 996 €
Henkilöstö14-15--

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
75/100 · Nousussa
59.9 %2024-12-31: 55.8 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2024-12-31: Ei saatavilla
Liikevoitto-%Tyydyttävä
65/100 · Nousussa
6.0 %2024-12-31: 3.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste65.1 %56.1 %55.8 %59.9 %
Maksuvalmius----
Liikevoitto-%-7.5 %2.0 %3.5 %6.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0966752-2
ALV-tunnusFI09667522
EU-tunnusFIFPRO.0966752-2
KuntaHollola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1994-03-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-05-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1998-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1998-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Nevanlinna Eero JohannesToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Nevanlinna Eero JohannesPuheenjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Hytönen Veikko EnsioVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Marques Denis PierreVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Mikko Tapio MourujärviProduct ManagerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Marques AdeliaVarajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Juho HimanenPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Adelia MarquesHead Of EcommerceLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Denis MarquesCMOLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväOy Finntack Ltd
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-22
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
59 verrokkia
Omavaraisuus58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Kannattavuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A3
2026-10-2275/100 · v0.15
A3 → A3 · -1 pistettä
  • Näytön laatu: Vahva talousnäyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-10-1476/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 32 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
88/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Edunsaajatietojen rekisteritapahtumaRekisteriTodennettu lähde
28.9.2026 · PRH / KREKTOSIASIALLISET EDUNSAAJAT

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

35 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy Finntack Ltd -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.