Yritysprofiili

Oy gymicom Ab

Oy gymicom Ab:n kotipaikka on Ivalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-12-19. Toimiala on huvi- ja teemapuistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €163,583 ja liikevoitto €25,242.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2159334-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2159334-3
Toimiala
Huvi- ja teemapuistojen toiminta
Kunta
Ivalo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-12-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-11-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rovaniementie 915 A, 99800, Ivalo

Postiosoite: Rovaniementie 915a, 99800, Ivalo

Verkkosivu: https://www.ilonka.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Oy gymicom Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy gymicom Ab:n sijaintipaikkakunta on Ivalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-12-19. Toimiala on huvi- ja teemapuistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €163,583 ja liikevoitto €25,242. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €163,583 sekä tilikauden tulokseksi €17,884. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +54.6%, liikevoittoprosentti +15.4% ja omavaraisuusaste +1.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys54.6%
Liikevoittoprosentti15.4%
Omavaraisuusaste1.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,715Edellinen: €588
Rahat ja pankkisaamiset€13,752Edellinen: €4,532
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€38,502Edellinen: -€19,632
Oma pääoma€2,081Edellinen: -€15,802
Velat€143,789Edellinen: €122,043
Vaihtuvat vastaavat€20,540Edellinen: €9,834
Current liabilities€79,138Edellinen: €59,221
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€87,334
2023-06-30
€105,804
2025-06-30
€163,583
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€1,542
2023-06-30
-€12,342
2025-06-30
€25,242
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€597
2023-06-30
-€18,870
2025-06-30
€17,884
2026-06-30
Varat -kehitys3 kautta
€33,458
2023-06-30
€106,240
2025-06-30
€145,870
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
2/100 · Nousussa
1.4 %2025-06-30: -14.9 %
MaksuvalmiusHeikko
6/100 · Nousussa
0.17x2025-06-30: 0.08x
Liikevoitto-%Hyvä
88/100 · Nousussa
15.3 %2025-06-30: -11.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste77.9 %-14.9 %1.4 %
Maksuvalmius0.01x0.08x0.17x
Liikevoitto-%1.8 %-11.6 %15.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2159334-3
ALV-tunnusFI21593343
EU-tunnusFIFPRO.2159334-3
KuntaIvalo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-09-27Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2007-12-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2008-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-01-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväOy gymicom Ab
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-11-04
Mallin pistemäärä57/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
65 verrokkia
Omavaraisuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B2
2026-11-0457/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-11-02 11.2757/100 · v0.15
D → B2 · +30 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
D
2026-10-1827/100 · v0.15
D → D
D
2026-09-27 18.5127/100 · v0.14
B1 → D · -36 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
40/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
16.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-13.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy gymicom Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.