Yritysprofiili

Oy Hammas-Väisänen Ab

Oy Hammas-Väisänen Ab:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-04-01. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €80,495 ja liikevoitto €9,257.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1087794-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1087794-9
Toimiala
Hammaslääkäripalvelut
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1997-04-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1997-05-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vähäntuvantie 2 C 33, 00390, Helsinki

Tietoa yrityksestä Oy Hammas-Väisänen Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy Hammas-Väisänen Ab:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-04-01. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €80,495 ja liikevoitto €9,257. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €80,495 sekä tilikauden tulokseksi €46,392. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -4.6%, liikevoittoprosentti +11.5% ja omavaraisuusaste +61.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-4.6%
Liikevoittoprosentti11.5%
Omavaraisuusaste61.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€135,877Edellinen: €126,816
Edellisten tilikausien voitto/tappio€261,783Edellinen: €260,077
Oma pääoma€316,585Edellinen: €331,483
Velat€196,161Edellinen: €166,549
Vaihtuvat vastaavat€142,143Edellinen: €132,677
Current liabilities€196,161Edellinen: €166,549
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€84,388
2024-10-31
€80,495
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€9,417
2024-10-31
€9,257
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€62,997
2024-10-31
€46,392
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€498,032
2024-10-31
€512,745
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
77/100 · Laskussa
61.7 %2024-10-31: 66.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
23/100 · Laskussa
0.69x2024-10-31: 0.76x
Liikevoitto-%Hyvä
79/100 · Nousussa
11.5 %2024-10-31: 11.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste66.6 %61.7 %
Maksuvalmius0.76x0.69x
Liikevoitto-%11.2 %11.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1087794-9
EU-tunnusFIFPRO.1087794-9
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1997-03-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1997-04-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1997-05-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväOy Hammas-Väisänen Ab
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
67 verrokkia
Omavaraisuus34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika117 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika107 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1782/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-18 11.2382/100 · v0.14
A2 → A2 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A2
2026-09-1481/100 · v0.14
A2 → A2
A2
2026-09-1481/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 29 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy Hammas-Väisänen Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.