Yritysprofiili

Oy IP Maalaamo & Måleri Ab

Oy IP Maalaamo & Måleri Ab:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-11-16. Toimiala on maalaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €17,407 ja liikevoitto -€9,105.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0983009-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0983009-4
Toimiala
Maalaus
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1994-11-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1994-10-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: KELATIE 15, 01450, Vantaa

Postiosoite: RULLAKUJA 13, 01450, Vantaa

Tietoa yrityksestä Oy IP Maalaamo & Måleri Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy IP Maalaamo & Måleri Ab:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-11-16. Toimiala on maalaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €17,407 ja liikevoitto -€9,105. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €17,407 sekä tilikauden tulokseksi -€9,683. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -82.9%, liikevoittoprosentti -52.3% ja omavaraisuusaste +95.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-82.9%
Liikevoittoprosentti-52.3%
Omavaraisuusaste95.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,321Edellinen: €1,016
Rahat ja pankkisaamiset€20,062Edellinen: €39,500
Edellisten tilikausien voitto/tappio€191,020Edellinen: €213,795
Oma pääoma€183,859Edellinen: €210,372
Velat€8,990Edellinen: €5,514
Vaihtuvat vastaavat€23,611Edellinen: €50,456
Current liabilities€8,990Edellinen: €5,514
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€102,004
2024-12-31
€17,407
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€3,543
2024-12-31
-€9,105
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€5,945
2024-12-31
-€9,683
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€215,886
2024-12-31
€192,850
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
95.3 %2024-12-31: 97.5 %
MaksuvalmiusHyvä
74/100 · Laskussa
2.23x2024-12-31: 7.16x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-46.1 %2024-12-31: -3.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste97.5 %95.3 %
Maksuvalmius7.16x2.23x
Liikevoitto-%-3.4 %-46.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0983009-4
ALV-tunnusFI09830094
EU-tunnusFIFPRO.0983009-4
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1994-08-22Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1994-10-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-11-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1996-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaOy IP Maalaamo & Måleri Ab
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
168 verrokkia
Omavaraisuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika100 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1863/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-02 06.3263/100 · v0.14
B1 → B1 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 31 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy IP Maalaamo & Måleri Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.