Yritysprofiili

Oy Kenkä Sko Ekstra Ab

Oy Kenkä Sko Ekstra Ab:n kotipaikka on Mustasaari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-09-20. Toimiala on erikoistumaton elintarvikkeiden, juomien tai tupakan vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-07-31 liikevaihto oli €1,184,073 ja liikevoitto €62,957.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0573255-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0573255-0
Toimiala
Erikoistumaton elintarvikkeiden, juomien tai tupakan vähittäiskauppa
Kunta
Mustasaari
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1984-09-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1984-11-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Torgvägen 1, 65610, Mustasaari

Puhelin: +35863221288Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.kenkaskoekstra.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Lasse Seppo PihlajaToimitusjohtaja (8/2021)

Tietoa yrityksestä Oy Kenkä Sko Ekstra Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy Kenkä Sko Ekstra Ab:n sijaintipaikkakunta on Mustasaari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-09-20. Toimiala on erikoistumaton elintarvikkeiden, juomien tai tupakan vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-07-31 liikevaihto oli €1,184,073 ja liikevoitto €62,957. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,184,073 sekä tilikauden tulokseksi €51,004. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.8%, liikevoittoprosentti +5.3% ja omavaraisuusaste +86.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-07-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty5
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.8%
Liikevoittoprosentti5.3%
Omavaraisuusaste86.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€61,800Edellinen: €37,488
Inventory€416,088Edellinen: €378,230
Rahat ja pankkisaamiset€93,474Edellinen: €136,909
Edellisten tilikausien voitto/tappio€867,714Edellinen: €901,794
Oma pääoma€927,127Edellinen: €955,124
Velat€148,843Edellinen: €143,387
Vaihtuvat vastaavat€525,506Edellinen: €547,439
Current liabilities€148,843Edellinen: €143,387
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€1,194,518
2022-07-31
€1,261,713
2023-07-31
€1,266,890
2024-07-31
€1,194,144
2025-07-31
€1,184,073
2026-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€142,569
2022-07-31
€163,733
2023-07-31
€149,723
2024-07-31
€54,393
2025-07-31
€62,957
2026-07-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€112,271
2022-07-31
€130,896
2023-07-31
€120,040
2024-07-31
€44,920
2025-07-31
€51,004
2026-07-31
Varat -kehitys5 kautta
€1,100,909
2022-07-31
€1,079,721
2023-07-31
€1,107,516
2024-07-31
€1,098,510
2025-07-31
€1,075,970
2026-07-31

Muut talousluvut

Muita yrityksen talouslukuja PRH:n tilinpäätöstietojen lisäksi.

Avainluku2026
Henkilöstö7

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
86.2 %2025-07-31: 87.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.42x2025-07-31: 3.59x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
63/100 · Nousussa
5.0 %2025-07-31: 4.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-07-312023-07-312024-07-312025-07-312026-07-31
Omavaraisuusaste79.0 %86.6 %89.0 %87.0 %86.2 %
Maksuvalmius3.35x3.53x4.42x3.59x3.42x
Liikevoitto-%11.3 %12.2 %11.1 %4.4 %5.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0573255-0
ALV-tunnusFI05732550
EU-tunnusFIFPRO.0573255-0
KuntaMustasaari
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1984-09-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1984-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1984-11-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-06-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Lasse Seppo PihlajaToimitusjohtaja (8/2021)Lähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Ingmar Ove NygårdHallituksen puheenjohtaja (8/2021)Lähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Sofia Anette Nygård-DalHallituksen varajäsen (8/2021)Lähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväOy Kenkä Sko Ekstra Ab
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-11-03
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
41 verrokkia
Omavaraisuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika89 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika91 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-11-0378/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-11-01 09.2378/100 · v0.15
A3 → A3
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-07-31).
A3
2026-10-2978/100 · v0.15
A3 → A3 · +1 pistettä
A3
2026-10-1777/100 · v0.15
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
44/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 42 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
28.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-07-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
28.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy Kenkä Sko Ekstra Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.