Yritysprofiili

Oy Kenman Ab

Oy Kenman Ab:n kotipaikka on Kuni. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2002-07-15. Toimiala on moottoriajoneuvojen runkojen ja korien valmistus; perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €125,969 ja liikevoitto €20,632.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1771237-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1771237-0
Toimiala
Moottoriajoneuvojen runkojen ja korien valmistus; perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus
Kunta
Kuni
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2002-07-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2002-06-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Larvvägen 18, 66580, Kuni

Tietoa yrityksestä Oy Kenman Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy Kenman Ab:n sijaintipaikkakunta on Kuni. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2002-07-15. Toimiala on moottoriajoneuvojen runkojen ja korien valmistus; perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €125,969 ja liikevoitto €20,632. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €125,969 sekä tilikauden tulokseksi €17,778. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -17.4%, liikevoittoprosentti +16.4% ja omavaraisuusaste +48.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-17.4%
Liikevoittoprosentti16.4%
Omavaraisuusaste48.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€13,862Edellinen: €15,152
Rahat ja pankkisaamiset€24,461Edellinen: €7,212
Edellisten tilikausien voitto/tappio€58,428Edellinen: €41,862
Oma pääoma€84,206Edellinen: €72,128
Velat€90,608Edellinen: €76,271
Vaihtuvat vastaavat€57,238Edellinen: €55,136
Current liabilities€52,708Edellinen: €25,351
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€152,481
2024-12-31
€125,969
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€28,191
2024-12-31
€20,632
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€22,266
2024-12-31
€17,778
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€148,399
2024-12-31
€174,814
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
60/100 · Laskussa
48.2 %2024-12-31: 48.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
24/100 · Laskussa
0.73x2024-12-31: 0.88x
Liikevoitto-%Hyvä
91/100 · Laskussa
16.4 %2024-12-31: 18.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste48.6 %48.2 %
Maksuvalmius0.88x0.73x
Liikevoitto-%18.5 %16.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1771237-0
ALV-tunnusFI17712370
EU-tunnusFIFPRO.1771237-0
KuntaKuni
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2002-06-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2002-06-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2002-07-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2002-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2002-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-09-15Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväOy Kenman Ab
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
323 verrokkia
Omavaraisuus48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika137 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-30 19.1074/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
55/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 24 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy Kenman Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.