Yritysprofiili

Oy Motrum Ab

Oy Motrum Ab:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2005-11-16. Toimiala on lääkkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €45,829 ja liikevoitto -€4,889.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1995963-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1995963-3
Toimiala
Lääkkeiden tukkukauppa
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2005-11-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2005-10-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Virnatie 10, 01300, Vantaa

Verkkosivu: https://www.motrum.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Oy Motrum Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy Motrum Ab:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2005-11-16. Toimiala on lääkkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €45,829 ja liikevoitto -€4,889. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €45,829 sekä tilikauden tulokseksi €12,527. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -2.4%, liikevoittoprosentti -10.7% ja omavaraisuusaste +99.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-2.4%
Liikevoittoprosentti-10.7%
Omavaraisuusaste99.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€349,651Edellinen: €457,974
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,592,414Edellinen: €1,741,539
Oma pääoma€1,612,940Edellinen: €1,740,414
Velat€3,898Edellinen: €6,620
Vaihtuvat vastaavat€568,893Edellinen: €691,800
Current liabilities€3,898Edellinen: €6,620
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€46,963
2024-12-31
€45,829
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€39,420
2024-12-31
-€4,889
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€9,126
2024-12-31
€12,527
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,747,034
2024-12-31
€1,616,839
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.8 %2024-12-31: 99.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
89.69x2024-12-31: 69.18x
Liikevoitto-%Heikko
23/100 · Nousussa
-10.7 %2024-12-31: -83.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste99.6 %99.8 %
Maksuvalmius69.18x89.69x
Liikevoitto-%-83.9 %-10.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1995963-3
ALV-tunnusFI19959633
EU-tunnusFIFPRO.1995963-3
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2005-10-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2005-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2005-11-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-09-02Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaOy Motrum Ab
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
406 verrokkia
Omavaraisuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu36%
Heikompi kuin 64 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika129 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika129 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-23 00.0465/100 · v0.14
B1 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1358/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 20 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2024-05-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy Motrum Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.