Yritysprofiili

Oy Norplex Ab

Oy Norplex Ab:n kotipaikka on Tammisaari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1986-05-22. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €143,775 ja liikevoitto -€3,283.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0635684-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0635684-1
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Tammisaari
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1986-05-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1986-11-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Norra Strandgatan 19, 10600, Tammisaari

Postiosoite: Skillnadsgatan 10 A 6, 10600, Tammisaari

Puhelin: +358407716661Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.norplex.noLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Swiboda HenningToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Oy Norplex Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy Norplex Ab:n sijaintipaikkakunta on Tammisaari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1986-05-22. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €143,775 ja liikevoitto -€3,283. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €143,775 sekä tilikauden tulokseksi -€3,326. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +18.8%, liikevoittoprosentti -2.3% ja omavaraisuusaste +14.3%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Bolagets verksamhetsområde är IT-tjänster omfattande dataprogrammering, datordriftstjänster och andra IT-tjänster, reparation och underhåll av datorer med kringutrustning samt mobiltelefoner, partihandel med datorer och kringutrustning samt programvaror, redovisningstjänster, översättningstjänster samt konsultation i utrikeshandel. För sin verksamhet kan bolaget äga och förvalta aktier och fastigheter.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys18.8%
Liikevoittoprosentti-2.3%
Omavaraisuusaste14.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€9,740Edellinen: €2,435
Rahat ja pankkisaamiset€7,832Edellinen: €4,740
Advances received€21,000Edellinen: €18,000
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,972Edellinen: €5,043
Oma pääoma€4,168Edellinen: €7,495
Velat€24,984Edellinen: €20,967
Vaihtuvat vastaavat€12,070Edellinen: €10,321
Current liabilities€24,984Edellinen: €20,967
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€75,222
2021-12-31
€90,023
2022-12-31
€93,524
2023-12-31
€121,041
2024-12-31
€143,775
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€74
2020-12-31
-€6,654
2021-12-31
€9,125
2022-12-31
-€3,263
2023-12-31
€299
2024-12-31
-€3,283
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€33
2020-12-31
-€6,653
2021-12-31
€9,125
2022-12-31
-€3,273
2023-12-31
-€71
2024-12-31
-€3,326
2025-12-31
Varat -kehitys6 kautta
€12,737
2020-12-31
€6,197
2021-12-31
€15,658
2022-12-31
€11,574
2023-12-31
€28,461
2024-12-31
€29,152
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
64/100 · Nousussa
51.1 %2024-12-31: 26.3 %
MaksuvalmiusHeikko
10/100 · Nousussa
0.31x2024-12-31: 0.23x
Liikevoitto-%Heikko
45/100 · Laskussa
-2.1 %2024-12-31: 0.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste65.7 %27.7 %69.2 %65.4 %26.3 %51.1 %
Maksuvalmius----0.23x0.31x
Liikevoitto-%--8.3 %10.1 %-3.5 %0.2 %-2.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0635684-1
ALV-tunnusFI06356841
EU-tunnusFIFPRO.0635684-1
KuntaTammisaari
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1986-05-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1986-11-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2000-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2000-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2001-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Swiboda HenningToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Swiboda HenningPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Nylund Mikael TobiasVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Swiboda ErikVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaOy Norplex Ab
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
105 verrokkia
Omavaraisuus37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Maksuvalmius65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika283 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika418 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-10-15 15.5449/100 · v0.14
B1 → B3 · -19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1568/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Heikkenee
B1
2026-09-1468/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 40 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
88/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
10.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
31.12.2025 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-12-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy Norplex Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.