Yritysprofiili

Oy Rosaco Ab

Oy Rosaco Ab:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-02-17. Toimiala on holdingyhtiöiden toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €580,287 ja liikevoitto €563,985.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0702582-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0702582-5
Toimiala
Holdingyhtiöiden toiminta
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1988-02-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1988-05-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Chydeniuksentie 2 B 2, 00150, Helsinki

Tietoa yrityksestä Oy Rosaco Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy Rosaco Ab:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-02-17. Toimiala on holdingyhtiöiden toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €580,287 ja liikevoitto €563,985. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €580,287 sekä tilikauden tulokseksi €354,877. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -24.4%, liikevoittoprosentti +97.2% ja omavaraisuusaste +79.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-24.4%
Liikevoittoprosentti97.2%
Omavaraisuusaste79.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€217,575Edellinen: €222,894
Inventory€7,762,511Edellinen: €7,381,019
Rahat ja pankkisaamiset€216,521Edellinen: €158,103
Advances received€723Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€11,638,984Edellinen: €11,442,534
Oma pääoma€14,012,116Edellinen: €13,828,239
Velat€3,658,406Edellinen: €3,612,158
Vaihtuvat vastaavat€8,313,791Edellinen: €8,006,991
Current liabilities€416,487Edellinen: €562,158
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€767,659
2025-03-31
€580,287
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€593,467
2025-03-31
€563,985
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€367,449
2025-03-31
€354,877
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€17,440,397
2025-03-31
€17,670,522
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
99/100 · Vakaa
79.3 %2025-03-31: 79.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
19.16x2025-03-31: 13.41x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
70.7 %2025-03-31: 59.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste79.3 %79.3 %
Maksuvalmius13.41x19.16x
Liikevoitto-%59.9 %70.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0702582-5
ALV-tunnusFI07025825
EU-tunnusFIFPRO.0702582-5
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1988-02-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1988-05-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväOy Rosaco Ab
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä88/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
70 verrokkia
Omavaraisuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika157 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika161 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-05 23.4688/100 · v0.14
A2 → A2 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A2
2026-09-1582/100 · v0.14
B1 → A2 · +16 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1466/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
80/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 38 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
92/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy Rosaco Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.