Yritysprofiili

Oy Runoilijan tie

Oy Runoilijan tie:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1967-10-13. Toimiala on sisävesiliikenteen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €340,908 ja liikevoitto -€68,127.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0154755-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0154755-0
Toimiala
Sisävesiliikenteen henkilökuljetus
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1967-10-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1978-03-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: LAUKONTORI 2, 33200, Tampere

Postiosoite: Laukontori 10 lh. 2, 33200, Tampere

Tietoa yrityksestä Oy Runoilijan tie

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy Runoilijan tie:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1967-10-13. Toimiala on sisävesiliikenteen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €340,908 ja liikevoitto -€68,127. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €340,908 sekä tilikauden tulokseksi -€67,230. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -12.1%, liikevoittoprosentti -20.0% ja omavaraisuusaste +83.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-12.1%
Liikevoittoprosentti-20.0%
Omavaraisuusaste83.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,917Edellinen: €5,326
Inventory€6,662Edellinen: €3,765
Rahat ja pankkisaamiset€7,266Edellinen: €81,135
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€573,705Edellinen: -€586,111
Oma pääoma€217,084Edellinen: €284,314
Velat€42,576Edellinen: €16,486
Vaihtuvat vastaavat€71,046Edellinen: €92,789
Current liabilities€42,576Edellinen: €16,486
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€387,778
2024-12-31
€340,908
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€11,646
2024-12-31
-€68,127
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€12,406
2024-12-31
-€67,230
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€300,799
2024-12-31
€259,660
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
83.6 %2024-12-31: 94.5 %
MaksuvalmiusHeikko
11/100 · Laskussa
0.33x2024-12-31: 5.15x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-19.8 %2024-12-31: 3.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste94.5 %83.6 %
Maksuvalmius5.15x0.33x
Liikevoitto-%3.0 %-19.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0154755-0
ALV-tunnusFI01547550
EU-tunnusFIFPRO.0154755-0
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1967-10-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1974-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1978-03-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväOy Runoilijan tie
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
3585 verrokkia
Omavaraisuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Maksuvalmius43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika156 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika170 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1856/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-27 17.2056/100 · v0.14
A3 → B2 · -15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1571/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
59/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
97/100

Yrityksellä on noin 59 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

28 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy Runoilijan tie -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.