Yritysprofiili

Oy Talcom Ab

Oy Talcom Ab:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-03-01. Toimiala on holdingyhtiöiden toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €5,176,209 ja liikevoitto €886,723.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0571030-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0571030-0
Toimiala
Holdingyhtiöiden toiminta
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1984-03-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1984-11-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Bulevarden 14 A 40, 00120, Helsinki

Verkkosivu: https://talcom.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Tallberg Helena ElisabethPuheenjohtaja
Tallberg Claes HenrikVarsinainen jäsen
Tallberg Bianca VictoriaVarsinainen jäsen

Tietoa yrityksestä Oy Talcom Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy Talcom Ab:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-03-01. Toimiala on holdingyhtiöiden toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €5,176,209 ja liikevoitto €886,723. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €5,176,209 sekä tilikauden tulokseksi €660,281. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -16.4%, liikevoittoprosentti +17.1% ja omavaraisuusaste +22.1%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Juristinvest

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-04-30

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-16.4%
Liikevoittoprosentti17.1%
Omavaraisuusaste22.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€887,065Edellinen: €1,027,254
Henkilöstö2Edellinen: 2
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€5,820,651
2021-04-30
€4,628,956
2022-04-30
€5,052,398
2023-04-30
€6,189,809
2024-04-30
€5,176,209
2025-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€1,937,213
2021-04-30
€982,591
2022-04-30
€1,513,991
2023-04-30
€1,027,193
2024-04-30
€886,723
2025-04-30
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€1,812,553
2021-04-30
€800,220
2022-04-30
€1,294,706
2023-04-30
€835,644
2024-04-30
€660,281
2025-04-30
Varat -kehitys5 kautta
€20,896,576
2021-04-30
€22,843,046
2022-04-30
€25,480,340
2023-04-30
€28,677,264
2024-04-30
€29,022,471
2025-04-30

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Avainluku202620252024202320222021
Liikevaihto-5 176 209 €6 189 809 €5 052 398 €4 628 956 €5 820 651 €
Liikevaihdon kehitys-−16,4 %22,5 %9,2 %−20,5 %−11,3 %
Liikevoitto-886 723 €1 027 193 €1 513 991 €982 591 €1 937 213 €
EBIT-17,1 %16,6 %25 %21 %33 %
Tilikauden tulos-660 281 €835 644 €1 294 706 €800 220 €1 812 553 €
Tulos ennen veroja-887 065 €1 027 254 €1 531 410 €982 781 €1 929 528 €
Omavaraisuusaste-22,1 %20 %19,3 %15,8 %13,5 %
Tase yhteensä-29 022 471 €28 677 264 €25 480 340 €22 843 046 €20 896 576 €
Henkilöstö222222

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteVälttävä
28/100 · Nousussa
22.1 %2024-04-30: 20.0 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2024-04-30: Ei saatavilla
Liikevoitto-%Hyvä
93/100 · Nousussa
17.1 %2024-04-30: 16.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-04-302022-04-302023-04-302024-04-302025-04-30
Omavaraisuusaste13.5 %15.8 %19.3 %20.0 %22.1 %
Maksuvalmius-----
Liikevoitto-%33.0 %21.0 %25.0 %16.6 %17.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0571030-0
EU-tunnusFIFPRO.0571030-0
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1984-03-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1984-11-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Tallberg Helena ElisabethPuheenjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Engström André Chistopher SebastianTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Tallberg Claes HenrikVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Tallberg Bianca VictoriaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Tallberg Robert JuliusVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväOy Talcom Ab
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-31
Mallin pistemäärä71/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
69 verrokkia
Omavaraisuus23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu12%
Heikompi kuin 88 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
A3
2026-10-3171/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-2071/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-1571/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-31
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
80/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 42 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
30.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy Talcom Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.