Yritysprofiili

P2 Engineering Oy

P2 Engineering Oy:n kotipaikka on Ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-06-22. Toimiala on sähkönjakelu- ja valvontalaitteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €658,867 ja liikevoitto €91,504.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2768047-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2768047-2
Toimiala
Sähkönjakelu- ja valvontalaitteiden valmistus
Kunta
Ulvila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-06-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-06-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Peltotie 22, 28400, Ulvila

Verkkosivu: https://www.p2engineering.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä P2 Engineering Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

P2 Engineering Oy:n sijaintipaikkakunta on Ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-06-22. Toimiala on sähkönjakelu- ja valvontalaitteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €658,867 ja liikevoitto €91,504. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-11-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €658,867 sekä tilikauden tulokseksi €80,385. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +19.0%, liikevoittoprosentti +13.9% ja omavaraisuusaste +83.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-11-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys19.0%
Liikevoittoprosentti13.9%
Omavaraisuusaste83.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€147,297Edellinen: €163,497
Rahat ja pankkisaamiset€16,231Edellinen: €34,552
Edellisten tilikausien voitto/tappio€441,293Edellinen: €395,202
Oma pääoma€531,678Edellinen: €551,293
Velat€109,001Edellinen: €38,122
Vaihtuvat vastaavat€640,679Edellinen: €589,415
Current liabilities€69,001Edellinen: €38,122
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€553,883
2024-11-30
€658,867
2025-11-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€160,521
2024-11-30
€91,504
2025-11-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€146,091
2024-11-30
€80,385
2025-11-30
Varat -kehitys2 kautta
€589,415
2024-11-30
€640,679
2025-11-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
83.0 %2024-11-30: 93.5 %
MaksuvalmiusHyvä
79/100 · Laskussa
2.37x2024-11-30: 5.20x
Liikevoitto-%Hyvä
85/100 · Laskussa
13.9 %2024-11-30: 29.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-11-302025-11-30
Omavaraisuusaste93.5 %83.0 %
Maksuvalmius5.20x2.37x
Liikevoitto-%29.0 %13.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2768047-2
ALV-tunnusFI27680472
EU-tunnusFIFPRO.2768047-2
KuntaUlvila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-06-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2016-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-07-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväP2 Engineering Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-26
Mallin pistemäärä79/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
204 verrokkia
Omavaraisuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika157 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika152 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-26 06.3579/100 · v0.14
B1 → A3 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-11-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1562/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-26
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
40/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
26.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-11-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

P2 Engineering Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.