Yritysprofiili

Paasisaari Oy

Paasisaari Oy:n kotipaikka on Lapinlahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-04-14. Toimiala on lasten ja nuorten laitospalvelut ja ammatillinen perhehoito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €70,729 ja liikevoitto €37,429.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3129417-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3129417-9
Toimiala
Lasten ja nuorten laitospalvelut ja ammatillinen perhehoito
Kunta
Lapinlahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-04-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-04-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Martikkalansaari 111, 73100, Lapinlahti

Tietoa yrityksestä Paasisaari Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Paasisaari Oy:n sijaintipaikkakunta on Lapinlahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-04-14. Toimiala on lasten ja nuorten laitospalvelut ja ammatillinen perhehoito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €70,729 ja liikevoitto €37,429. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €70,729 sekä tilikauden tulokseksi €186,099. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -7.9%, liikevoittoprosentti +52.9% ja omavaraisuusaste +74.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-7.9%
Liikevoittoprosentti52.9%
Omavaraisuusaste74.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€2,080Edellinen: €2,605
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,002,369Edellinen: €2,043,776
Oma pääoma€2,189,128Edellinen: €2,244,369
Velat€762,594Edellinen: €693,160
Vaihtuvat vastaavat€182,966Edellinen: €174,927
Current liabilities€712,594Edellinen: €543,160
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€76,829
2024-09-30
€70,729
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€24,267
2024-09-30
€37,429
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€144,593
2024-09-30
€186,099
2025-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€2,937,529
2024-09-30
€2,951,722
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
93/100 · Laskussa
74.2 %2024-09-30: 76.4 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Vakaa
0.00x2024-09-30: 0.00x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
52.9 %2024-09-30: 31.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste76.4 %74.2 %
Maksuvalmius0.00x0.00x
Liikevoitto-%31.6 %52.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3129417-9
ALV-tunnusFI31294179
EU-tunnusFIFPRO.3129417-9
KuntaLapinlahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-04-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-04-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2020-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväPaasisaari Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
712 verrokkia
Omavaraisuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Maksuvalmius17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika95 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1773/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-28 21.0573/100 · v0.14
B2 → A3 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1555/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
44/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
60/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Paasisaari Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.