Yritysprofiili

Padasrauta Oy

Padasrauta Oy:n kotipaikka on Padasjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-12-03. Toimiala on rautakauppatavaran ja rakennustarvikkeiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €380,601 ja liikevoitto €34,697.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3250657-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3250657-5
Toimiala
Rautakauppatavaran ja rakennustarvikkeiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään
Kunta
Padasjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-12-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-11-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sähkötie 2, 17500, Padasjoki

Tietoa yrityksestä Padasrauta Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Padasrauta Oy:n sijaintipaikkakunta on Padasjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-12-03. Toimiala on rautakauppatavaran ja rakennustarvikkeiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €380,601 ja liikevoitto €34,697. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €380,601 sekä tilikauden tulokseksi €8,745. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -10.1%, liikevoittoprosentti +9.1% ja omavaraisuusaste -17.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-10.1%
Liikevoittoprosentti9.1%
Omavaraisuusaste-17.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,976Edellinen: €0
Inventory€126,754Edellinen: €144,821
Rahat ja pankkisaamiset€6,832Edellinen: €121,743
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€65,291Edellinen: -€40,166
Oma pääoma-€56,545Edellinen: -€65,291
Velat€378,896Edellinen: €420,896
Vaihtuvat vastaavat€322,350Edellinen: €355,605
Current liabilities€266,428Edellinen: €345,720
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€423,565
2023-12-31
€380,601
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€18,661
2023-12-31
€34,697
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€25,125
2023-12-31
€8,745
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€355,605
2023-12-31
€322,350
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-17.5 %2023-12-31: -18.4 %
MaksuvalmiusVälttävä
17/100 · Laskussa
0.50x2023-12-31: 0.77x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
73/100 · Nousussa
9.1 %2023-12-31: -4.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste-18.4 %-17.5 %
Maksuvalmius0.77x0.50x
Liikevoitto-%-4.4 %9.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3250657-5
ALV-tunnusFI32506575
EU-tunnusFIFPRO.3250657-5
KuntaPadasjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-11-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2021-11-24Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-11-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-12-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-12-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiPadasrauta Oy
Luokitus laskiB3 → D · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä28/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
358 verrokkia
Omavaraisuus8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Kannattavuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika599 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika782 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
D
2026-10-04 20.2828/100 · v0.14
B3 → D · -16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1544/100 · v0.14
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1451/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
39/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
46/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Padasrauta Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.