Yritysprofiili

Päiväkoti Murut Oy

Päiväkoti Murut Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-01-28. Toimiala on esiasteen koulutus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €1,830,211 ja liikevoitto -€60,676.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2971604-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2971604-5
Toimiala
Esiasteen koulutus
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-01-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-01-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ahventie 4, 02170, Espoo

Postiosoite: Sturenkatu 21, 00510, Helsinki

Verkkosivu: https://www.paivakotimurut.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Päiväkoti Murut Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Päiväkoti Murut Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-01-28. Toimiala on esiasteen koulutus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €1,830,211 ja liikevoitto -€60,676. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,830,211 sekä tilikauden tulokseksi -€69,497. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +9.7%, liikevoittoprosentti -3.3% ja omavaraisuusaste -103.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys9.7%
Liikevoittoprosentti-3.3%
Omavaraisuusaste-103.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,950Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€29,546Edellinen: €59,765
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€160,599Edellinen: -€25,570
Oma pääoma-€162,596Edellinen: -€91,559
Velat€319,157Edellinen: €260,464
Vaihtuvat vastaavat€151,785Edellinen: €161,265
Current liabilities€319,157Edellinen: €260,464
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€515,409
2020-12-31
€1,830,211
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€20,392
2020-12-31
-€60,676
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€13,836
2020-12-31
-€69,497
2023-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€205,032
2020-12-31
€156,561
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-103.8 %2020-12-31: 46.4 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Laskussa
0.09x2020-12-31: 1.57x
Liikevoitto-%Heikko
42/100 · Laskussa
-3.3 %2020-12-31: 3.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste46.4 %-103.8 %
Maksuvalmius1.57x0.09x
Liikevoitto-%3.6 %-3.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2971604-5
EU-tunnusFIFPRO.2971604-5
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-01-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-01-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-07-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiPäiväkoti Murut Oy
Luokitus ennallaanC · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä34/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
149 verrokkia
Omavaraisuus13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Kannattavuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika146 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika212 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
C
2026-10-1834/100 · v0.15
C → C
C
2026-10-1734/100 · v0.15
C → C
C
2026-10-03 23.2534/100 · v0.14
B1 → C · -35 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
74/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-16.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Päiväkoti Murut Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.