Yritysprofiili

Pajalanmäen Kuljetus Oy

Pajalanmäen Kuljetus Oy:n kotipaikka on Kaustinen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1999-06-30. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €9,403,868 ja liikevoitto €421,201.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1539874-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1539874-4
Toimiala
Tieliikenteen tavarankuljetus
Kunta
Kaustinen
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1999-06-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1999-06-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pauanteentie 55, 69600, Kaustinen

Tietoa yrityksestä Pajalanmäen Kuljetus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pajalanmäen Kuljetus Oy:n sijaintipaikkakunta on Kaustinen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1999-06-30. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €9,403,868 ja liikevoitto €421,201. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €9,403,868 sekä tilikauden tulokseksi €335,867. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +37.0%, liikevoittoprosentti +4.5% ja omavaraisuusaste +50.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys37.0%
Liikevoittoprosentti4.5%
Omavaraisuusaste50.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€70,646Edellinen: €49,208
Rahat ja pankkisaamiset€552,959Edellinen: €345,046
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,130,019Edellinen: €1,218,232
Oma pääoma€1,475,977Edellinen: €1,140,110
Velat€1,463,837Edellinen: €1,285,023
Vaihtuvat vastaavat€2,004,938Edellinen: €1,102,834
Current liabilities€1,400,832Edellinen: €1,087,802
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€6,862,435
2024-06-30
€9,403,868
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€74,712
2024-06-30
€421,201
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€88,213
2024-06-30
€335,867
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€2,425,134
2024-06-30
€2,939,814
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
63/100 · Nousussa
50.2 %2024-06-30: 47.0 %
MaksuvalmiusHeikko
13/100 · Nousussa
0.39x2024-06-30: 0.32x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
61/100 · Nousussa
4.5 %2024-06-30: -1.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste47.0 %50.2 %
Maksuvalmius0.32x0.39x
Liikevoitto-%-1.1 %4.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1539874-4
ALV-tunnusFI15398744
EU-tunnusFIFPRO.1539874-4
KuntaKaustinen
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1999-06-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1999-06-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1999-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1999-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1999-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväPajalanmäen Kuljetus Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä71/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
48 verrokkia
Omavaraisuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika102 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika112 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1871/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-05 13.0971/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1562/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 27 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pajalanmäen Kuljetus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.