Yritysprofiili

Parikkalan Rakennus Oy

Parikkalan Rakennus Oy:n kotipaikka on Särkisalmi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1986-07-03. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €2,529,002 ja liikevoitto €253,448.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0627307-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0627307-7
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Särkisalmi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1986-07-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1986-08-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: MELKONIEMENTIE 3, 59310, Särkisalmi

Postiosoite: Melkoniementie 3, 59310, Särkisalmi

Tietoa yrityksestä Parikkalan Rakennus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Parikkalan Rakennus Oy:n sijaintipaikkakunta on Särkisalmi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1986-07-03. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €2,529,002 ja liikevoitto €253,448. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,529,002 sekä tilikauden tulokseksi €204,100. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -6.0%, liikevoittoprosentti +10.0% ja omavaraisuusaste +89.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-6.0%
Liikevoittoprosentti10.0%
Omavaraisuusaste89.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,455Edellinen: €450
Inventory€256,181Edellinen: €253,881
Rahat ja pankkisaamiset€246,637Edellinen: €360,252
Advances received€13,645Edellinen: €9,955
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,088,877Edellinen: €1,961,269
Oma pääoma€2,316,523Edellinen: €2,182,423
Velat€272,101Edellinen: €418,762
Vaihtuvat vastaavat€1,046,125Edellinen: €1,102,574
Current liabilities€212,101Edellinen: €278,762
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€2,717,864
2024-02-29
€2,690,425
2025-02-28
€2,529,002
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€470,909
2024-02-29
€248,561
2025-02-28
€253,448
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€373,570
2024-02-29
€197,607
2025-02-28
€204,100
2026-02-28
Varat -kehitys3 kautta
€2,700,424
2024-02-29
€2,601,185
2025-02-28
€2,588,625
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
90.0 %2025-02-28: 84.2 %
MaksuvalmiusHyvä
79/100 · Nousussa
2.37x2025-02-28: 2.20x
Liikevoitto-%Hyvä
75/100 · Nousussa
10.0 %2025-02-28: 9.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-02-292025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste76.4 %84.2 %90.0 %
Maksuvalmius0.79x2.20x2.37x
Liikevoitto-%17.3 %9.2 %10.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0627307-7
ALV-tunnusFI06273077
EU-tunnusFIFPRO.0627307-7
KuntaSärkisalmi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1986-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1986-07-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1986-08-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-10-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväParikkalan Rakennus Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
346 verrokkia
Omavaraisuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika84 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika99 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-18 09.4677/100 · v0.14
B1 → A3 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1356/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 40 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Parikkalan Rakennus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.