Yritysprofiili

Pärnäset Oy

Pärnäset Oy:n kotipaikka on Kutajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-11-08. Toimiala on eläinlääkintäpalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €112,976 ja liikevoitto €96,438.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0812531-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0812531-8
Toimiala
Eläinlääkintäpalvelut
Kunta
Kutajärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1989-11-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1990-10-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Metsätie 105, 16730, Kutajärvi

Tietoa yrityksestä Pärnäset Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pärnäset Oy:n sijaintipaikkakunta on Kutajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-11-08. Toimiala on eläinlääkintäpalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €112,976 ja liikevoitto €96,438. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €112,976 sekä tilikauden tulokseksi €101,207. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.7%, liikevoittoprosentti +85.4% ja omavaraisuusaste +97.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.7%
Liikevoittoprosentti85.4%
Omavaraisuusaste97.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €1,452
Rahat ja pankkisaamiset€45,035Edellinen: €71,302
Edellisten tilikausien voitto/tappio€514,484Edellinen: €467,451
Oma pääoma€618,214Edellinen: €561,964
Velat€13,380Edellinen: €5,998
Vaihtuvat vastaavat€52,582Edellinen: €83,600
Current liabilities€13,380Edellinen: €5,998
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€113,810
2024-03-31
€112,976
2025-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€96,162
2024-03-31
€96,438
2025-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€91,991
2024-03-31
€101,207
2025-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€567,962
2024-03-31
€631,594
2025-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
97.9 %2024-03-31: 98.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.37x2024-03-31: 11.89x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
85.4 %2024-03-31: 83.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-03-312025-03-31
Omavaraisuusaste98.9 %97.9 %
Maksuvalmius11.89x3.37x
Liikevoitto-%83.4 %85.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0812531-8
ALV-tunnusFI08125318
EU-tunnusFIFPRO.0812531-8
KuntaKutajärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1989-11-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1990-10-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-01-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-04-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenPärnäset Oy
Luokitus nousiA3 → A1 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä90/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
148 verrokkia
Omavaraisuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Kannattavuus99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu36%
Heikompi kuin 64 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika166 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika191 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A1
2026-09-22 08.4290/100 · v0.14
A3 → A1 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1476/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1366/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
89/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 36 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pärnäset Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.