Yritysprofiili

Parolan Rottinki Oy

Parolan Rottinki Oy:n kotipaikka on Parola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1978-11-03. Toimiala on huonekalujen, toimisto- ja myymäläkalusteiden, mattojen ja valaisimien tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €753,063 ja liikevoitto €12,456.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0288621-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0288621-2
Toimiala
Huonekalujen, toimisto- ja myymäläkalusteiden, mattojen ja valaisimien tukkukauppa
Kunta
Parola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1978-11-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1979-03-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: HITSAAJANTIE, 13720, Parola

Tietoa yrityksestä Parolan Rottinki Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Parolan Rottinki Oy:n sijaintipaikkakunta on Parola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1978-11-03. Toimiala on huonekalujen, toimisto- ja myymäläkalusteiden, mattojen ja valaisimien tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €753,063 ja liikevoitto €12,456. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €753,063 sekä tilikauden tulokseksi €1,845. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +6.0%, liikevoittoprosentti +1.7% ja omavaraisuusaste +26.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys6.0%
Liikevoittoprosentti1.7%
Omavaraisuusaste26.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€9,588Edellinen: €4,863
Inventory€190,884Edellinen: €246,891
Rahat ja pankkisaamiset€90Edellinen: €110
Advances received€14,246Edellinen: €1,610
Edellisten tilikausien voitto/tappio€110,248Edellinen: €109,577
Oma pääoma€122,184Edellinen: €120,339
Velat€339,271Edellinen: €310,577
Vaihtuvat vastaavat€449,264Edellinen: €413,440
Current liabilities€98,895Edellinen: €85,823
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€772,882
2023-12-31
€710,287
2024-12-31
€753,063
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€244,351
2023-12-31
€13,037
2024-12-31
€12,456
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€254,181
2023-12-31
€670
2024-12-31
€1,845
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€447,706
2023-12-31
€430,917
2024-12-31
€461,455
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
34/100 · Laskussa
27.3 %2024-12-31: 28.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
64/100 · Laskussa
1.93x2024-12-31: 2.88x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Laskussa
1.6 %2024-12-31: 1.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste25.4 %28.0 %27.3 %
Maksuvalmius3.05x2.88x1.93x
Liikevoitto-%-31.0 %1.8 %1.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0288621-2
ALV-tunnusFI02886212
EU-tunnusFIFPRO.0288621-2
KuntaParola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1978-11-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1979-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1979-03-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaParolan Rottinki Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
155 verrokkia
Omavaraisuus37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika197 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika193 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-05 11.1369/100 · v0.14
B1 → B1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 47 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Parolan Rottinki Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.