Yritysprofiili

Parter Oy

Parter Oy:n kotipaikka on Savonlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-02-03. Toimiala on kääntäminen ja tulkkaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €29,087 ja liikevoitto €25,206.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3187841-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3187841-4
Toimiala
Kääntäminen ja tulkkaus
Kunta
Savonlinna
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-02-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-02-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Olavinkatu 46, 57100, Savonlinna

Verkkosivu: https://www.parter.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Parter Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Parter Oy:n sijaintipaikkakunta on Savonlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-02-03. Toimiala on kääntäminen ja tulkkaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €29,087 ja liikevoitto €25,206. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €29,087 sekä tilikauden tulokseksi €20,169. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +115.4%, liikevoittoprosentti +86.7% ja omavaraisuusaste +84.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty5
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys115.4%
Liikevoittoprosentti86.7%
Omavaraisuusaste84.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €2,824
Rahat ja pankkisaamiset€34,003Edellinen: €20,961
Edellisten tilikausien voitto/tappio€13,782Edellinen: €13,285
Oma pääoma€33,951Edellinen: €23,782
Velat€6,246Edellinen: €588
Vaihtuvat vastaavat€40,197Edellinen: €24,369
Current liabilities€6,246Edellinen: €588
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€3,083
2021-12-31
€16,026
2022-12-31
€29,136
2023-12-31
€13,502
2024-12-31
€29,087
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€773
2021-12-31
€10,905
2022-12-31
€23,688
2023-12-31
€12,917
2024-12-31
€25,206
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€773
2021-12-31
€8,569
2022-12-31
€18,943
2023-12-31
€10,496
2024-12-31
€20,169
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€1,558
2021-12-31
€15,031
2022-12-31
€25,235
2023-12-31
€24,369
2024-12-31
€40,197
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
84.5 %2024-12-31: 97.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
5.44x2024-12-31: 35.67x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
86.7 %2024-12-31: 79.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste49.6 %62.1 %92.3 %97.6 %84.5 %
Maksuvalmius1.98x2.02x11.89x35.67x5.44x
Liikevoitto-%25.1 %68.0 %81.3 %79.1 %86.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3187841-4
ALV-tunnusFI31878414
EU-tunnusFIFPRO.3187841-4
KuntaSavonlinna
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-02-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-02-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-02-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-02-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenParter Oy
Luokitus ennallaanA1 · uusi analyysi 2026-11-06
Mallin pistemäärä90/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
80 verrokkia
Omavaraisuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Maksuvalmius90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika56 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika131 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
7 arviota
A1
2026-11-06 09.3790/100 · v0.15
A1 → A1
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
A1
2026-11-04 06.5690/100 · v0.15
A2 → A1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A2
2026-10-1887/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-23 02.3587/100 · v0.14
B1 → A2 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-06
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
86/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-30.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Parter Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.