Yritysprofiili

Peimarin Pelti Oy

Peimarin Pelti Oy:n kotipaikka on Sauvo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-05-11. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €119,398 ja liikevoitto -€50,523.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2688124-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2688124-8
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta
Kunta
Sauvo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-05-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-04-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Valimontie 14, 21570, Sauvo

Tietoa yrityksestä Peimarin Pelti Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Peimarin Pelti Oy:n sijaintipaikkakunta on Sauvo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-05-11. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €119,398 ja liikevoitto -€50,523. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €119,398 sekä tilikauden tulokseksi -€51,229. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -56.9%, liikevoittoprosentti -42.3% ja omavaraisuusaste +87.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-56.9%
Liikevoittoprosentti-42.3%
Omavaraisuusaste87.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,831Edellinen: €0
Inventory€51,363Edellinen: €51,363
Rahat ja pankkisaamiset€73,567Edellinen: €101,709
Edellisten tilikausien voitto/tappio€217,304Edellinen: €209,760
Oma pääoma€170,265Edellinen: €221,494
Velat€25,208Edellinen: €25,051
Vaihtuvat vastaavat€163,011Edellinen: €220,457
Current liabilities€25,208Edellinen: €25,051
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€602,528
2023-03-31
€119,398
2025-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€53,504
2023-03-31
-€50,523
2025-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€40,641
2023-03-31
-€51,229
2025-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€296,915
2023-03-31
€195,473
2025-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
87.1 %2023-03-31: 72.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
4.96x2023-03-31: 2.09x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-41.7 %2023-03-31: 8.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-03-312025-03-31
Omavaraisuusaste72.1 %87.1 %
Maksuvalmius2.09x4.96x
Liikevoitto-%8.9 %-41.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2688124-8
ALV-tunnusFI26881248
EU-tunnusFIFPRO.2688124-8
KuntaSauvo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-05-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-05-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-05-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-05-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaPeimarin Pelti Oy
Luokitus laskiB2 → B3 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
35 verrokkia
Omavaraisuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Kannattavuus0%
Heikompi kuin 100 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu0%
Heikompi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika310 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika319 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-09-18 02.1049/100 · v0.14
B2 → B3 · -8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1457/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1457/100 · v0.13
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1355/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
26/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Peimarin Pelti Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.