Yritysprofiili

Peliosuuskunta Expa

Peliosuuskunta Expa:n kotipaikka on Jyväskylä. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 2013-07-16. Toimiala on suhdetoiminta ja viestintä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €202,896 ja liikevoitto -€25,962.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2544462-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2544462-8
Toimiala
Suhdetoiminta ja viestintä
Kunta
Jyväskylä
Yritysmuoto
Osuuskunta
Perustamispäivä
2013-07-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-04-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Matarankatu 2, 40100, Jyväskylä

Verkkosivu: https://www.expa.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Peliosuuskunta Expa

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Peliosuuskunta Expa:n sijaintipaikkakunta on Jyväskylä. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 2013-07-16. Toimiala on suhdetoiminta ja viestintä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €202,896 ja liikevoitto -€25,962. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €202,896 sekä tilikauden tulokseksi -€26,142. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.2%, liikevoittoprosentti -12.8% ja omavaraisuusaste +29.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.2%
Liikevoittoprosentti-12.8%
Omavaraisuusaste29.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€23,000Edellinen: €30,000
Rahat ja pankkisaamiset€49,476Edellinen: €70,038
Edellisten tilikausien voitto/tappio€34,947Edellinen: €19,843
Oma pääoma€17,748Edellinen: €43,490
Velat€42,238Edellinen: €50,049
Vaihtuvat vastaavat€56,957Edellinen: €89,501
Current liabilities€42,238Edellinen: €50,049
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€52,561
2022-12-31
€202,436
2023-12-31
€202,896
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€8,834
2022-12-31
€19,205
2023-12-31
-€25,962
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€6,508
2022-12-31
€15,104
2023-12-31
-€26,142
2024-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€79,668
2022-12-31
€93,538
2023-12-31
€59,986
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
37/100 · Laskussa
29.6 %2023-12-31: 46.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
39/100 · Laskussa
1.17x2023-12-31: 1.40x
Liikevoitto-%Heikko
21/100 · Laskussa
-11.5 %2023-12-31: 8.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste34.6 %46.5 %29.6 %
Maksuvalmius0.13x1.40x1.17x
Liikevoitto-%10.1 %8.3 %-11.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2544462-8
ALV-tunnusFI25444628
KuntaJyväskylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-06-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-07-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-12-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPeliosuuskunta Expa
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-11-02
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
96 verrokkia
Omavaraisuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika176 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika176 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-0260/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-11-01 11.2360/100 · v0.15
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Korkea → Matala.
  • Näytön laatu: Vahva talousnäyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-10-1757/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-25 04.5657/100 · v0.14
B1 → B2 · -11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
60/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-11.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Peliosuuskunta Expa -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.