Yritysprofiili

Pellilän Putkityö Oy

Pellilän Putkityö Oy:n kotipaikka on Jokioinen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-03-29. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €152,954 ja liikevoitto €5,125.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3351614-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3351614-2
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Jokioinen
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-03-29
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-03-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pikku-Pelliläntie 3, 31600, Jokioinen

Verkkosivu: https://www.pellilanputkityo.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Pellilän Putkityö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pellilän Putkityö Oy:n sijaintipaikkakunta on Jokioinen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-03-29. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €152,954 ja liikevoitto €5,125. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €152,954 sekä tilikauden tulokseksi €3,597. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +16.1%, liikevoittoprosentti +3.4% ja omavaraisuusaste +66.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys16.1%
Liikevoittoprosentti3.4%
Omavaraisuusaste66.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€15,822Edellinen: €15,303
Rahat ja pankkisaamiset€3,195Edellinen: €9,611
Edellisten tilikausien voitto/tappio€48,850Edellinen: €15,786
Oma pääoma€52,447Edellinen: €48,850
Velat€26,052Edellinen: €7,170
Vaihtuvat vastaavat€44,734Edellinen: €35,990
Current liabilities€6,718Edellinen: €4,229
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€131,724
2025-04-30
€152,954
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€42,009
2025-04-30
€5,125
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€33,063
2025-04-30
€3,597
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€56,020
2025-04-30
€78,499
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
84/100 · Laskussa
66.8 %2025-04-30: 87.2 %
MaksuvalmiusHyvä
94/100 · Laskussa
2.83x2025-04-30: 5.89x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Laskussa
3.4 %2025-04-30: 31.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste87.2 %66.8 %
Maksuvalmius5.89x2.83x
Liikevoitto-%31.9 %3.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3351614-2
ALV-tunnusFI33516142
EU-tunnusFIFPRO.3351614-2
KuntaJokioinen
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-03-14Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-03-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-03-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-03-29Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPellilän Putkityö Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
58 verrokkia
Omavaraisuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika29 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika35 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-03 02.5369/100 · v0.14
B3 → B1 · +25 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1544/100 · v0.14
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1451/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
44/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pellilän Putkityö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.