Yritysprofiili

Peltitaipuu Oy

Peltitaipuu Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-04-06. Toimiala on metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-09-30 liikevaihto oli €75,130 ja liikevoitto €41,865.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3179293-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3179293-6
Toimiala
Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-04-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-12-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ohrakuja 1 C 27, 01370, Vantaa

Puhelin: +358401480080Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.peltitaipuu.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Schön Anders ValdemarToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Peltitaipuu Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Peltitaipuu Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-04-06. Toimiala on metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-09-30 liikevaihto oli €75,130 ja liikevoitto €41,865. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €75,130 sekä tilikauden tulokseksi €29,629. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -65.7%, liikevoittoprosentti +55.7% ja omavaraisuusaste +31.6%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Peltitaipuu AbPeltitaipuu Ltd

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2024-09-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-65.7%
Liikevoittoprosentti55.7%
Omavaraisuusaste31.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö0Edellinen: 0
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€8,403
2021-09-30
€172,329
2022-09-30
€219,264
2023-09-30
€75,130
2024-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€5,823
2021-09-30
€28,070
2022-09-30
€54,904
2023-09-30
€41,865
2024-09-30
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€4,592
2021-09-30
€22,419
2022-09-30
€41,524
2023-09-30
€29,629
2024-09-30
Varat -kehitys4 kautta
€6,614
2021-09-30
€48,628
2022-09-30
€102,503
2023-09-30
€95,376
2024-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
40/100 · Laskussa
31.6 %2023-09-30: 45.4 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2023-09-30: 0.13x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
55.7 %2023-09-30: 25.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-09-302022-09-302023-09-302024-09-30
Omavaraisuusaste69.4 %55.5 %45.4 %31.6 %
Maksuvalmius-0.02x0.13x-
Liikevoitto-%69.3 %16.3 %25.0 %55.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3179293-6
EU-tunnusFIFPRO.3179293-6
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-04-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-04-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Schön Anders ValdemarToimitusjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Schön Anders ValdemarVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Van NguyenHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPeltitaipuu Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee · 3 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
61 verrokkia
Omavaraisuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika206 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika206 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1861/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-05 00.3061/100 · v0.14
B3 → B1 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B3
2026-09-1546/100 · v0.14
B2 → B3 · -6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
31/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
42/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Peltitaipuu Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.