Yritysprofiili

Peltityöt Kuula Oy

Peltityöt Kuula Oy:n kotipaikka on Nummela. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-01-04. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €1,252,972 ja liikevoitto -€5,251.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0993630-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0993630-7
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Nummela
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1995-01-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1995-02-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Juuritie 3, 03100, Nummela

Verkkosivu: https://www.peltityotkuula.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Peltityöt Kuula Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Peltityöt Kuula Oy:n sijaintipaikkakunta on Nummela. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-01-04. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €1,252,972 ja liikevoitto -€5,251. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,252,972 sekä tilikauden tulokseksi -€12,774. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +24.4%, liikevoittoprosentti -0.4% ja omavaraisuusaste +23.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys24.4%
Liikevoittoprosentti-0.4%
Omavaraisuusaste23.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€67Edellinen: €0
Inventory€207,761Edellinen: €192,337
Rahat ja pankkisaamiset€158Edellinen: €217
Edellisten tilikausien voitto/tappio€116,731Edellinen: €116,029
Oma pääoma€112,958Edellinen: €125,731
Velat€364,192Edellinen: €314,221
Vaihtuvat vastaavat€374,065Edellinen: €358,143
Current liabilities€212,635Edellinen: €188,270
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,007,316
2024-05-31
€1,252,972
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€8,649
2024-05-31
-€5,251
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€702
2024-05-31
-€12,774
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€439,953
2024-05-31
€477,150
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
30/100 · Laskussa
23.7 %2024-05-31: 28.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
33/100 · Laskussa
0.98x2024-05-31: 1.02x
Liikevoitto-%Heikko
49/100 · Laskussa
-0.4 %2024-05-31: 0.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste28.6 %23.7 %
Maksuvalmius1.02x0.98x
Liikevoitto-%0.9 %-0.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0993630-7
ALV-tunnusFI09936307
EU-tunnusFIFPRO.0993630-7
KuntaNummela
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1994-12-20Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1995-01-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-02-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväPeltityöt Kuula Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä57/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
106 verrokkia
Omavaraisuus33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika129 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika188 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1757/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-1757/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
B2
2026-10-01 04.2456/100 · v0.14
B1 → B2 · -8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 31 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
94/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
15.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
7.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-05-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
7.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Peltityöt Kuula Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.