Yritysprofiili

Penan Taksi Oy

Penan Taksi Oy:n kotipaikka on Vesanka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-11-13. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €383,276 ja liikevoitto €9,372.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1067510-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1067510-8
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Vesanka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1996-11-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1996-11-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mikonrannantie 139, 41940, Vesanka

Tietoa yrityksestä Penan Taksi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Penan Taksi Oy:n sijaintipaikkakunta on Vesanka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-11-13. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €383,276 ja liikevoitto €9,372. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €383,276 sekä tilikauden tulokseksi €2,170. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.1%, liikevoittoprosentti +2.4% ja omavaraisuusaste +10.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.1%
Liikevoittoprosentti2.4%
Omavaraisuusaste10.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€90Edellinen: €1,260
Rahat ja pankkisaamiset€12,716Edellinen: €7,897
Edellisten tilikausien voitto/tappio€13,122Edellinen: €7,295
Oma pääoma€17,815Edellinen: €15,645
Velat€155,721Edellinen: €239,912
Vaihtuvat vastaavat€75,159Edellinen: €70,983
Current liabilities€91,119Edellinen: €112,822
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€338,868
2025-03-31
€383,276
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€15,761
2025-03-31
€9,372
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,828
2025-03-31
€2,170
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€255,557
2025-03-31
€173,536
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
13/100 · Nousussa
10.3 %2025-03-31: 6.1 %
MaksuvalmiusHeikko
5/100 · Nousussa
0.14x2025-03-31: 0.07x
Liikevoitto-%Välttävä
56/100 · Laskussa
2.4 %2025-03-31: 4.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste6.1 %10.3 %
Maksuvalmius0.07x0.14x
Liikevoitto-%4.6 %2.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1067510-8
ALV-tunnusFI10675108
EU-tunnusFIFPRO.1067510-8
KuntaVesanka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1996-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1996-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1996-11-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1996-11-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1996-11-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväPenan Taksi Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä53/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
175 verrokkia
Omavaraisuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Maksuvalmius43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika105 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1753/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-24 05.5053/100 · v0.14
B1 → B2 · -14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1567/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1360/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 29 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-13.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Penan Taksi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.