Yritysprofiili

Perla Acorde Oy

Perla Acorde Oy:n kotipaikka on Kaarina. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-06-23. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €398,670 ja liikevoitto €42,694.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2767338-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2767338-7
Toimiala
Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
Kunta
Kaarina
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-06-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-06-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Husaarinkatu 4 B 7, 20780, Kaarina

Tietoa yrityksestä Perla Acorde Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Perla Acorde Oy:n sijaintipaikkakunta on Kaarina. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-06-23. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €398,670 ja liikevoitto €42,694. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €398,670 sekä tilikauden tulokseksi €61,269. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -4.4%, liikevoittoprosentti +10.7% ja omavaraisuusaste +89.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-4.4%
Liikevoittoprosentti10.7%
Omavaraisuusaste89.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€8,174Edellinen: €7,716
Rahat ja pankkisaamiset€249,927Edellinen: €234,799
Edellisten tilikausien voitto/tappio€602,491Edellinen: €586,268
Oma pääoma€666,260Edellinen: €657,491
Velat€76,083Edellinen: €86,996
Vaihtuvat vastaavat€302,476Edellinen: €283,936
Current liabilities€20,519Edellinen: €22,672
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€416,923
2024-10-31
€398,670
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€47,131
2024-10-31
€42,694
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€68,723
2024-10-31
€61,269
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€744,488
2024-10-31
€742,343
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
89.8 %2024-10-31: 88.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
12.18x2024-10-31: 10.36x
Liikevoitto-%Hyvä
76/100 · Laskussa
10.5 %2024-10-31: 11.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste88.3 %89.8 %
Maksuvalmius10.36x12.18x
Liikevoitto-%11.1 %10.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2767338-7
ALV-tunnusFI27673387
EU-tunnusFIFPRO.2767338-7
KuntaKaarina
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-06-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-06-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-07-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväPerla Acorde Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
156 verrokkia
Omavaraisuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Kannattavuus55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Maksuvalmius97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu31%
Heikompi kuin 69 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika117 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-20 11.0386/100 · v0.14
A3 → A2 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1475/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1475/100 · v0.13
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1365/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
74/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Perla Acorde Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.