Yritysprofiili

Pesulax Oy

Pesulax Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-12-21. Toimiala on pesulapalvelut yrityksille. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €795,247 ja liikevoitto €13,054.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0696974-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0696974-4
Toimiala
Pesulapalvelut yrityksille
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1988-12-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1988-04-18
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vihiojantie 20, 33800, Tampere

Verkkosivu: https://www.pesulax.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Pesulax Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pesulax Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-12-21. Toimiala on pesulapalvelut yrityksille. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €795,247 ja liikevoitto €13,054. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €795,247 sekä tilikauden tulokseksi €10,517. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -6.9%, liikevoittoprosentti +1.6% ja omavaraisuusaste +35.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-6.9%
Liikevoittoprosentti1.6%
Omavaraisuusaste35.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €6,553
Inventory€15,000Edellinen: €15,000
Rahat ja pankkisaamiset€161,091Edellinen: €175,256
Edellisten tilikausien voitto/tappio€61,461Edellinen: €29,347
Oma pääoma€82,909Edellinen: €102,393
Velat€152,960Edellinen: €151,406
Vaihtuvat vastaavat€214,603Edellinen: €228,015
Current liabilities€152,960Edellinen: €151,406
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€853,993
2025-01-31
€795,247
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€77,373
2025-01-31
€13,054
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€62,114
2025-01-31
€10,517
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€253,799
2025-01-31
€235,869
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
44/100 · Laskussa
35.1 %2025-01-31: 40.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
38/100 · Laskussa
1.15x2025-01-31: 1.26x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Laskussa
1.6 %2025-01-31: 9.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste40.3 %35.1 %
Maksuvalmius1.26x1.15x
Liikevoitto-%9.0 %1.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0696974-4
ALV-tunnusFI06969744
EU-tunnusFIFPRO.0696974-4
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1988-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1988-04-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1988-12-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPesulax Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
134 verrokkia
Omavaraisuus31%
Heikompi kuin 69 % verrokeista
Kannattavuus47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika152 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika167 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-03 05.0468/100 · v0.14
A3 → B1 · -7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 37 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
90/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pesulax Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.