Yritysprofiili

Peterax Oy

Peterax Oy:n kotipaikka on Rova. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-02-09. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €525,448 ja liikevoitto €45,513.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2309890-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2309890-1
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Rova
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-02-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-01-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tapiolantie 116, 91510, Rova

Tietoa yrityksestä Peterax Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Peterax Oy:n sijaintipaikkakunta on Rova. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-02-09. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €525,448 ja liikevoitto €45,513. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €525,448 sekä tilikauden tulokseksi €36,081. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +60.3%, liikevoittoprosentti +8.7% ja omavaraisuusaste +40.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys60.3%
Liikevoittoprosentti8.7%
Omavaraisuusaste40.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€38,754Edellinen: €3,702
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€17,093Edellinen: -€54,171
Oma pääoma€24,988Edellinen: -€11,093
Velat€37,297Edellinen: €56,362
Vaihtuvat vastaavat€54,629Edellinen: €35,060
Current liabilities€37,297Edellinen: €56,362
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€327,831
2024-12-31
€525,448
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€33,372
2024-12-31
€45,513
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€37,077
2024-12-31
€36,081
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€45,269
2024-12-31
€62,285
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
50/100 · Nousussa
40.1 %2024-12-31: -24.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
35/100 · Nousussa
1.04x2024-12-31: 0.07x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
72/100 · Laskussa
8.7 %2024-12-31: 10.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-24.5 %40.1 %
Maksuvalmius0.07x1.04x
Liikevoitto-%10.2 %8.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2309890-1
ALV-tunnusFI23098901
EU-tunnusFIFPRO.2309890-1
KuntaRova
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-01-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2010-01-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-01-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-01-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-02-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPeterax Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-10-02
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
244 verrokkia
Omavaraisuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika149 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika149 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Samanaikainen elpyminen 3 talouden osa-alueella
Huomioitavat riskitekijät
  • Vakava rekisteritapahtuma 12–24 kuukautta sitten
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-02 14.3468/100 · v0.14
B2 → B1 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1550/100 · v0.14
B3 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1449/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

12–24 kuukautta vanha vakavuuskartoitettu rekisterisignaali säilyy varoitussignaalina, mutta sitä ei enää käsitellä tuoreena.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Peterax Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.